Blog

Lfyt ve Uber Arasındaki İlginç Çekişme

Milyonlarca dolar bütçelerle, binlerce kişiye hizmet veren şirketler arasındaki rekabet biraz farklı oluyor. Geçmişe dönüp baktığımızda şirketler arasında yaşanan ilginç olaylara, yıllar sonra ortaya çıkan gizli hamlelere birçok örnek bulmak mümkün. Yeni nesil taksicilik sisteminin iki temsilcisi Uber ve Lfyt arasındaki yaşanan olaylarlar da bu örnekler arasına girecek türden.

Dünyada birçok ülkeye yayılan ve son olarak 18 milyar dolarlık değere erişen Uber’in Amerika’daki rakibi Lfyt, CNNMoney‘ye ilginç bir bilgi vermiş. Lfyt’in verilerine göre 117 Uber çalışanı, son 1 yılda 5,560 kez Lfyt’ten rezervasyon yaptırıp daha sonra iptal etmiş. Lfyt’in iddiasına göre Uber çalışanları bunu yoğun yerlere kendi araçlarını göndermek için yapıyor. Lfyt araçlarını fazla yolcu bulunmayan bölgelere çağıran, ardından da rezervasyonu iptal eden Uber çalışanları böylece müşteri kapıyormuş. Lfyt, kanıt olarak bazı telefon numralarıyla ilgili bilgiler de vermiş. Bu bilgilere göre bir çalışan aynı telefon numarasıyla 21 farklı Lfyt hesabı açmış ve 1,500 iptal edilen rezervasyon yapmış.

Elbette Uber’in bu duruma tepkisi pek yumuşak olmadı. Uber, bu durumun sürücülerden kaynaklanabileceğini fakat kesinlikle Uber’in kendisiyle ilgili olmadığını açıkladı. Açıklamada Lfyt’in iddialarının doğru olmadığı vurgulanırken aralarında kurucuların da bulunduğu bir takım Lfyt çalışanının Uber’de 12,900 iptal edilen rezervasyon bıraktığı belirtiliyor.

Ancak bundan sonrası daha da ilginç. Uber, Lfty yatırımcılarından birinin kendilerine şirketi satın alması yönünde baskı yaptığını iddia ediyor. İsmi verilmeyen yatırımcı, eğer Uber Lfyt’i satın almazsa Lfyt’in çirkin yöntemlere başvuracağını söylemiş.

Bunun üzerinde Lfyt de bu konuya yanıt vermiş. Lfyt’in 100’den fazla yatırımcısı olduğu ve hepsinin şirketin büyümesinden memnun olduğu vurgulanırken agresif stratejilerin devam edeceği belirtilmiş.

Uber, son zamanların en popüler start up’larından biri olsa da başına açılan bela da çok. Amerika’da eyalet kuralları, Avrupa’da taksiciler, Uzakdoğu’da belediyeler ile çetin mücadelelere girişen Uber, şimdi de Lfyt tarafından sert bir rekabet görüyor.