Blog

Girişimcilere 6 Lean Startup Dersi

Baktığınız her yerde öğrenilecek dersler var. Başka bir şirket sahibinden veya yanınızda oturan insandan öğrenebilirsiniz, onların ne üzerinde çalıştığı veya çalışmadığına baktığınız zaman onların mantığını kendi işinize de adapte etme şansı doğar.

Lean Startup amacı, modern yönetim biçimlerini uygulamak konusunda girişimcilere yardım etmek ve onların piyasada tutunabilmesini sağlamak. Tamam bu biraz dünya pazarını domine etme manasına gelebilir fakat hangi şirket bunu istemez ki?

Her şekilde, organizasyonlar büyümek istiyorlarsa öğrenmeliler ve lean startup bundan pek de farklı değil.

1.     Startup gibi düşünmeyin

Büyük yönetimin tutsağı olmayın. Otoriteleri sorgulayın, mental modelleri değiştirin ve diğerlerini her zaman yaptıkları şeyleri daha farklı yapmaları üzerine düşünmeye zorlayın –bir seferlik bile olsa.

Bu büyük bir kazançtır çünkü insanlar alışkanlık yaratıklarıdır ve nasıl düşündüğümüz de aslında bizim alışkanlığımızdır. Düşüncelerimizi destekleyen düşünsel süreçlerimizin yanlılığının kolayca tutsağı olabiliriz, diğerlerini sorgulamada veya en azından ne yaptıkları hakkında fikrimizi belirtmek konusunda yetersiz kalabiliriz. Fakat bunu yapmak başarılı bir startup kurmayı sağlayan şey değil midir?

2.     Kendinizi yıkın

Şirketlerin oyunun bir parçası olarak kalabilmeleri için değişmeleri gerekmektedir. Nokta. Değişime karşı olabilirsiniz veya değişim söz konusu olduğunda kendinizi rahat hissetmeyebilirsiniz fakat önemli olan şudur ki değişim gerçekleşecektir. Gerçekleşmek zorundadır.

Sizi garanti ederim ki sizi 50 milyon dolarlık şirket statüsüne getiren şirket pratiği ile ilk 20 milyonunuzu kazanana kadar olan süreçteki şirket pratiğiniz aynı değildir. Veya ilk milyonunuzu kazanana kadarkiyle, startup aşamasından sağ çıkmanızı sağlayan birbirinden farklıdır ve değişmek zorundadırlar. Her zamankinden daha hızlı değişen teknoloji ile, çağı yakalamak isteyen şirketler ve kişiler kendilerini de bu değişime adapte etmek zorundadırlar – hem profesyonel hem de kişisel anlamda.

3.     Herkes sorumlu olursa, kimse sorumlu olmaz

Karar almak, işin özü budur. İşi ayağa kaldırmak söz konusu olduğunda, bunu yürütmek için siz oradasınız. İş bir şeyleri bitirmektir. İlişkileri yönetmek ve değer oluşturmaktır. Bu demek değildir ki insanları hiçe saymak kabul edilebilir fakat herkesi her zaman memnun edemezsiniz. Bunu kabul edin ve yolunuza devam edin.

4.     Yönetmek ve rehberlik etmek arasında bir seçim yapın

Bugün birçok yönetim mekanizmasının sorunu neyi teşvik ettikleridir. Yönetim kuralları takip etmek, yenilik ve özgür düşünceyi kontrol altına almak demektir. Rehberlik etmek ise bunun tam tersidir. Rehberlik etmek ideal koşullarda işin bitmiş halinin neye benzeyeceğini göstermek ve ardından “Tamam, bunu yap.” demektir.

Rehberlik etme kapsamında göz önünde bulundurulması gereken parametreler vardır fakat sonuca ulaşmak için atılması gereken gerçek adımlar yönetilmemiştir. Bir başka deyişle, her defa bir karar alınacağı zaman “Anneciğim, yapabilir miyim?” sorusunun sorulmasına gerek yoktur çünkü siz önceden karar alma kriterlerinin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Bazı örneklerde, yönetim gereklidir özellikle yasal konular işin içine girdiğinde. Bir lider ve şirket olarak hangi yönetimin size ne zaman gerekli olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

5.     Müşterilerle konuşun

Diğerleriyle rekabet edebilmek için çözdüğünüz problemin ne olduğunu bilmelisiniz ve bu bilgiye müşterilerinizle konuşana kadar ulaşamazsınız. Müşteriler size online anketler ile kazanamayacağınız gerçek zamanlı geri bildirim sağlarlar.

6.     Şirketlerde 3 tip insan profili

Teşvik edenler, gösterişliler ve gayretkarlar. Yeni bir konu tartışıldığında kimin ne olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin diyelim ki tartıştığınız konu cuma günleri serbest kıyafetli gelmek veya profesyonel giyinmek olsun.

Gayretkarlar ve gösterişliler zıt taraflarda olurlar, çünkü gayretkarlar cuma günleri ciddi bir şekilde giyinmek isterlerse gösterişliler her cuma en güzel Hawaii tişörtleriyle işe gelecek ve rakiplerini test edeceklerdir. Teşvik edenler çoğunluğu desteklerler yani herkes hava güneşliymiş gibi davranmak isterlerse, teşvik edenler giyim kuralının biraz gevşetilebileceğini fakat çok da abartılmaması gerektiğini söyleyeceklerdir.

Başka şekilde ifade edecek olursak bu 3 çeşit kişi destekleyenler, protesto edenler ve sempati oluşturanlar şeklinde ifade edilebilir. Her zaman kimin kim olduğunu ve nerede durduklarını bilin. Bu destek kazanmanın en hızlı yoludur

Güzel kararlar genellikle kötü deneyimler sonucu alınır ve kötü deneyimler genelde zayıf kararlarının ürünüdür. Bu zorlu bir çemberdir biliyorum öğrenmeye ve en iyi pratikleri kendi şirketinize adapte etmeye istekli olmak kendinizi belirsizliklere hazırladığınız takdirde size en uygun yöntemdir.

Kaynak