Blog

Küresel Yenilenebilir Enerji Yatırımları 63 Milyar Dolara Ulaştı

2014’ün ikinci çeyreğinde küresel yenilenebilir enerji yatırımları 63 Milyar dolara ulaştı. En fazla yatırım yapan ülke ise Çin.

Bloomberg New Energy Finance, 2014’ün ikinci çeyreğine ilişkin yenilenebilir enerji yatırımı rakamlarını açıkladı. Rapora göre 2014’ün ikinci çeyreğinde 63 milyar dolarlık yenilebilir enerji yatırımı gerçekleşti. Bu rakam 2014’ün birinci çeyreğine göre %33, bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre ise %9 artış göstermiş. Şimdiye kadarki en başarılı Q2, 2011 yılında yaşanmıştı. O yıl 78 milyar dolarlık yenilebilir enerji yatırımı yapılmıştı.

Artışı sağlayan anlaşmalar özellikle büyük ölçekli rüzgar ve solar enerji anlaşmaları. Evlerin çatılarına kurulan solar sistemler de bir miktar artış sağlasa da halen bireysel harcamalar çok düşük.

Bu dönemdeki en büyük anlaşma 3.8 milyar dolarlık Gemini Offshore rüzgar tarlası olmuş. Groningen şehri açıklarına inşa edilecek bu rüzgar türbinleri, 600MW elektrik üretecek. Proje 2023 yılında tamamlanacak ve tamamlandığında 1.5 milyon kişiye elektrik sağlarken Hollanda’nın karbon salınımını da yılda 1.23 milyon ton azaltacak.

Çin, tek başına dünyada en fazla yenilenebilir enerji yatırımı yapan ülke olmuş. Çin’den sadece ikinci çeyrekte yaptığı harcama 19 milyar dolar. ABD 10.6 milyar dolar ile Çin’i takip ediyor. Avrupa’da ise toplam 14 milyar dolarlık yatırım yapılmış.

Türkiye ise daha önce 2023 yılındaki hedeflere ulaşmak için her yıl 10 milyar dolarlık yenilenebilir enerji yatırımı yapılması gerektiğini açıklamıştı.

Yenilebilir enerji yatırımlarının 2030 yılında 1 trilyon dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.