Blog

Küresel The Space Apps Hackathon’a İstanbul ve Ankara’dan katılabilirsiniz

Dünyanın öncü uzay ajansı NASA ile bilişim kalesi IBM, bir araya gelerek küresel çapta katılımın gerçekleştirileceği 48 saatlik bir uzay uygulamaları hackathon’u düzenliyor.

162 ülkenin 136 şehrinden katılım gösterilebilecek olan The Space App Challange’a bu yıl 10 bin uzmanın katılacağı tahmin ediliyor. Hackathon’a ülkemizden İstanbul ve Ankara’dan katılınabiliyor.

NASA katılımcılara yararlanabilecekleri 200 farklı veri kaynağı sağlıyor ve katılımcılardan bunları kullanarak robotlar, temiz su kaynaklarının haritalanması, yaşam ile gıda gibi alanlar altında web sitesi, mobil uygulama, giyilebilir cihazlar ve loT cihazları kategorilerinden birinde iş yaratmasını bekliyor. Etkinliğin düzenleyecilerinden IBM de Bluemix isimli bulut servisini katılımcılara sunuyor. İsteyen katılımcılar başka bulut servislerini de kullanabilecek fakat bu durumda IBM’in 62 şehirde görevlendirdiği en iyi uzmanlarının desteğinden mahrum kalacak.

Geliştiricilerden öğretmenlere, öğrencilerden (lise dahil) uzmanlara kadar isteyen herkesin katılabileceği hackathon’a geçtiğimiz yıl İstanbul’dan 192 kişi katılmıştı.

Etkinlik 10-12 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da İTÜ Arı Teknokent 4 ve Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde IEEE’nin desteğiyle gerçekleştirilecek. Türk Telekom, İTÜ Arı Teknokent’te değer yaratmak için ter dökecek olan katılımcılara yiyecek ve içecek sağlayacak.

Hackathon kazananları küresel ve ülke bazında ödüllendirilecek. 12 Nisan tarihinde jurinin seçeceği 3 finalist, Türk Telekom sponsorluğunda ABD’de gidecek ve orada diğer ülkelerin finalistleriyle yarışacak. Yarışmanın küresel kazananı ise 12 bin dolar değerinde IBM Bluemix kredisi, 60 saat teknik destek ve 6 ay boyunca Bluemix yazılım geliştirme uzmanı tarafından verilecek olan desteği kazanacaklar.

Etkinliğin İstanbul ayağına buradan, Ankara ayağına ise buradan katılabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.