Blog

Türk Girişimcilerin İnternet Serüveni

Kümesteki Kartal
Kümesteki Kartal Neden Uçamaz

Türkiye’de başarılı internet girişimcilerinin ortaya çıkması 2000’li yılların ikinci yarısına rastlıyor. Özellikle yüksek erişimli internet servisinin yaygınlaşmasıyla kullanıcı sayısının artması yeni ekonominin yıldızlarının ortaya çıkmasını sağladı.

1998 -2000’li yılları hatırlayanlar İnternet’in küçücük bir grup içinde nasıl büyütülmeye çalışıldığını hatırlayacaklardır. Bugünkü ortamla kıyaslamak bile mümkün olmaz. O yıllar içinde bazı internet girişimleri küçük fakat düzenli adımlarla büyümeye başlamışlardı. Bir elin parmaklarını geçmeyecek bu küçük şirketlerden hayatta kalanlar bugünün önde gelen şirketleri oldular.

5 yıl önce bu hikayelerden bir kısmını anlattığım “Kümesteki kartal neden uçamaz?” adlı kitap sadece 2 baskı yapmıştı. Belki yayınevinden belkide de zamanında ilginin azlığından olmuş olabilir. Aradan yıllar geçmesine rağmen içerik güncelliğini hala koruyor. Kitabı okuyup internet girişimlerini başlatan arkadaşlarla tanıştım, işlerinden bu kitap sebebiyle ayrılan arkadaşlarım var. İnşallah bu kitaptan sonra kendi internet fikrini hayata geçiren ve bunu büyüten bir girişimciyle ortak oluruz.

Son 5 yıl içinde o kadar çok yeni öykü dinledim ki onları da yeni bir kitap için yazmaya başladım. burakbuyukdemir’de daha önce nokta.com‘un, Müslim’in, tatil.com‘un ve diğer öyküleri paylaşmıştım. 2-3 yıl içinde etohum’dan da yeni başarı hikayelerin çıkacağına inanıyorum.

Infomag Temmuz Sayısı
Infomag Temmuz Sayısı

Geçen aylar içinde Infomag‘den Fatih Murat ve Emin Görgün‘le konuştuk kitabın tekrar basılmasına karar verdik. Infomag ekibinin bu önemli pazarı çok yakından görmesi destek niteliğindeki bu baskı kararını tebrik ederim. Temmuz Infomag sayısıyla beraber “Kümesteki kartal neden uçamaz – Türk girişimcilerin internet serüveni” kitabını raflarda bulabilirsiniz.