Blog

Kullanıcı Odaklı İçerik (User Generated Content) Kullanmanın 5 Faydası

Kullanıcının oluşturduğu içeriklere izin veren sosyal medya araçları ve web siteleri son birkaç yılın vazgeçilmez trendlerinden. Sosyal medya takipçileriniz ürününüzün ya da şirketinizin reklamını doğal ve hakiki bir yolla yapmış oluyorlar. Bir araştırmaya göre 2 milyondan fazla insan sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor (Facebook, Youtube, Twitter, Instagram, Pinterest başı çekiyor), bu kişiler takip ettikleri hesaplarla ilgili içerikleri yaklaşık olarak günde 5 saatlik bir dilimde tüketiyor ve paylaşıyorlar.

Ya siz, kendi şirketiniz ya da projeniz ya da ürününüz için nasıl kullanabilirsiniz ve bu sizin için neden bu kadar önem arz ediyor? İşte size 5 sebep:

Reklam değeri var: Binlerce Instagram takipçisi olan müşteriniz size özel bir ürünü paylaşarak size yeni müşteriler getirebilir.

Güvenilir bir yol: Sosyal medyayı aktif ve bilinçli kullanan insanlar takip ettikleri hesaplara güveniyorlar. Bir araştırmaya göre sosyal medya kullanıcılarının %92’si geleneksel reklamlardan çok kullanıcıların oluşturdukları içeriklere güveniyorlar.

Doğru hedef kitle: Çoğu kullanıcı kendisinin ve takipçilerinin ilgilendiği alanlarda ürünlerin tanıtımını paylaşımlarını yaparlar. Örneğin yogayla ilgileniyorsa yoga ürünleri, teknolojiyle ilgileniyorsa teknolojik ürünler vs.

Etkisi sağlam: Araştırmalara göre tüketicilerin %60’ı ürün satın almadan önce sosyal medyada yapıyor araştırmalarını. Bu tüketicilerin %85’i ise sosyal medya paylaşımlarının ve kişilerin gerçek deneyimlerinin satın almalarında etkili olduğunu söylüyor.

Akılda kalıcı: Tüketiciler tüm bu sebeplerden ötürü bu özgün içerikleri hatırlıyorlar, hatta medyanın diğer araçlarından %35 daha akılda kalıcı olduğunu söylüyorlar.

Sonuç olarak eğer satışlarınızda ciddi bir artış yaratmak istiyorsanız kitlenizle tüketicilerin özgün içerikleri yoluyla biraraya gelmelisiniz. Öte yandan bu konuda çok baskıcı da görünmemek lazım. Müşterilerinizden nazikçe paylaşımlarına markanızın tag’ini eklemelerini rica etmeniz işe yarayacaktır.