Blog

Kulak asılmaması gereken üç girişimcilik tavsiyesi

Kabul edelim, insanlar tavsiyeler vermeyi seviyorlar. Konu ne olursa olsun, çevrenizdeki insanlardan en az bir tanesi, tam olarak ne yapmanız gerektiğini bildiğini düşünür ve sizi yönlendirmeye çalışır. Bu iş ortamları için de geçerlidir ve açıkçası çoğu zaman pek can sıkıcı olurlar.

Her öneri dinlemeye değer midir? Belki de. Fakat her birinin uygulanmaya değer olmadığı kesin. Girişiminizin kaderini etkileyecek önerileri herhangi biri yerine, girişimcilikte başarı olmuş bir mentordan almanız çok daha mantıklı olacaktır. Öte yandan, başarılı bir mentor yerine herhangi birine güveneceğinize, kendi iç güdülerinize güvenmek kulağa daha mantıklı geliyor.

Duyduğunuz her öneriye kulak asıp uygulamak girişimize büyük zararlar verebilir. Duyduğunuzda arkanızı dönüp kaçmanız gereken üç kötü girişimcilik önerisini derledik; siz de aklınıza gelenleri yorumlarınızla bizimle paylaşın.

”Yalnızca en iyi olduğun şeyi yap.” 

Eğer yalnızca en iyi olduğunuz şeyi yaparsanız, hayatınızın boyunca çok ama çok az yeni şey deneyimleyebilirsiniz. Tecrübe ile öğrenmeye ne oldu? Bu senaryoda öyle bir şansınız yok! En iyi olduğunuz şeyi hayatınızın merkezine koymanız gayet tabii mantıklı bir hareket fakat bir yandan da diğer şeylerde iyi olmaya çalışın ve bu yeteneklerinizi işinize entegre etmeye bakın.

Yeni yollar denemeyenler, asla farklı sonuçlar alamazlar.

”Asla pes etme!”

Bunun içi bizi dışı sizi yakar. Asla pes etme kulağa çok hoş gelse de, işi inatçılığa bindirdiğiniz an yanarsınız. Girişimcilikte cesur olmak ve engeller karşısında dimdik durmak harika bir avantajken, birçok girişimci çıkmaz sokak gördüklerinde nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilemiyor. İşi ne zaman kovalamayı bırakıp, başka çözümler ve bakış açıları aramayı bilmeyen birçok girişimci, daha yolun başında tıkanabiliyor.

Bazen, bir kapıyı kapatıp, bir diğerine bakmak doğru tercihtir.

”O şirketteki en önemli insan sensin.”

Buna zaten inanmıyorsunuz fakat biz yine de hatırlatalım: Hayır, şirketinizdeki en önemli insan siz değilsiniz. Girişimi güçlü kılan lider, bizzat ekibin ruhu olabilirsiniz. En önemli insan egosunu bir kenara bırakıp, daha iyi bir lider olmak için çalışın ve ekibinize, onların düşüncelerine saygı gösterin.

Seve seve takip edeceğiniz liderin kendisi olun.