Blog

Kudret Çurey – AlisverisSaati.com 25 Ocak 2009

Yer: İstanbul

Tarih: 25/02/2009

Konuşmacılar: Kudret Çurey

Şirket: AlisverisSaati.com

Konu:  AlisverisSaati.com

Burak Büyükdemir: Kudret ile beraberiz, alisverissaati.com… Kudret, alisverissaati.com’u nasıl kurdun bir kısaca anlat şöyle, fazla uzun zamanımız yok… 3 dakikada olayı bitiricez.

Kudret Çurey: 3 dakikada… Bir saat mağazası vardı elimizde, iş yapamayan… ve bunu bir şekilde değerlendirmek zorundaydım, bir sıkıntıya düştüm ve nasıl satabilirim? İnterneti denedim…

Burak Büyükdemir: Yıl kaç?

Kudret Çurey: Yıl 2003…

Burak Büyükdemir: Okuyordun o zaman…

Kudret Çurey: Okuyordum, aile işlerim ile bir şekilde ilgileniyordum ama internet ile sadece e-bay üzerinden bir alakam vardı, hani saat ile çok alakam yoktu aslında, tamamen saatlerden kurtulma amacı ile aslında işe başladım ve daha sonra bunu çok ciddi bir şekilde iş olarak algıladım ve daha sonrada çok ciddi fırsatlar doğdu ve bugünkü noktaya getirdim.

Burak Büyükdemir: Peki 2003’den 2008’e büyüme nasıl oldu?

Kudret Çurey: Şimdi 2003’de yola çıktığımız zaman internet üzerindeki satış hedeflerimiz çok çok düşüktü, hatta 2004 sonunda bizim hedefimiz her gün bir saat satabilmekti… biz 2007 yılında günde 100 saat seviyesine gelmiştik, hani eğer ki her gün 1 saat derseniz 3-4 senede 100 kat büyüme diyebiliriz ama tabiki belirli büyümeden sonra bu rakamlar % olarak aynı seviyede artmıyor… o günkü şartlarda doğru zamanda doğru yatırımı yaptığımız için biz çok memnun kaldık.

Burak Büyükdemir: Peki bugün saat satışları internette yayıldımı veyahut internette saat saışları artıyormu? Türkiye’deki saat sektörü nasıl gelişiyor?

Kudret Çurey: Şimdi şöyle bir şey söyleyeyim, biz saat sektöründe internette lokomotifi olarak bir şirket olarak çıktık ve attığımız adımlar ile bir çok alanda referans noktası olduk zaten. Bugün niş alanda saat sektöründe yaklaşık olarak 150’ye yakın internet sitesi var ve niş alanlara baktığımız zaman saat dışında bu kadar çok internet sitesinin olduğu bir alan yok, bunu sektör alışverişsaati’ne borçlu ve biz bundan çok mutlu ve onurluyuz. Bunun dışında saat sektörünün gelişmesinde özellikle markaların bilinmesinde ve ürün bazlı olarak tanınmasında çok büyük bir sektöre faydamız oldu, bunu şöyle söyleyebilirim; bundan 4-5 sene önce insanlar Diesel  veya Seiko’nun çelik saatini, çelik kronometreli saatini almak istiyorlardı, biz bugün Seiko’nun SNA749’nu almak istiyorum diye mağazalara giden bir kitleden bahsediyoruz, buda sektöre yaptığımız önemli katkılardan bir tanesi.

Burak Büyükdemir: Peki günde şuanda kaç saat satılıyor?

Kudret Çurey: Günde çok saat satılıyor, bunları şuan burda…

Burak Büyükdemir: 300,500,1000 … aralık vereyim öyle söyle…

Kudret Çurey: Şöyle söyleyeyim internette bugün günde yaklaşık olarak 500’e yakın saat satılıyor.

Burak Büyükdemir: Peki fiziksel mağazada açtınız mı?

Kudret Çurey: Bizim en büyük en büyük atılımımız… internet yatırımlarındaki en büyük sıkıntı e-ticaret sektörü ve güvendir, biz bunu yolun başında yola çıkarken nasıl perçinleyebiliriz, nasıl artı adımlar atabiliriz diye düşündüğümüz zaman fiziksel mağazalar ile beraber belirli bir zaman sonra birleşmemizin bize çok büyük faydaları olabileceğini düşündük ve 2007 yılında ilk mağazamızı açtık… geçen yıl itibari ile 4 mağazaydık… önümüzdeki ay itibari ile de 3 mağaza daha açıyoruz ve 7 mağazaya ulaşmış oluyoruz ekim ayı başı itibarıyla, bu sene zarfında yine fiziksel kanal ile yaptığımız bir başka yatrım ile yine 2007 yılında Casio ile bir ortaklık yaptık, Casio’nun Türkiye’deki en büyük ara satışcısı…

Burak Büyükdemir: Peki tüm bunlara ne kadar sermaye ile başlamıştın, 2003 yılında?

Kudret Çurey: Sıfır sermaye ve 30.000 dolarlık saatim vardı.

Burak Büyükdemir: Kim inandı sana?

Kudret Çurey: Hiç kimse… size ilginç bir şey söyleyeyim, hatta benim hayatım boyunca ilk inandırmak istediğim kişi babamdı ve onu 3 sene sonra inandırabildim, 3 sene sonra ekip 13 kişi, 14 kişi ve bir şeyleri başardığımı gördükten sonra 3 sene sonunda inandırabildim, bu çok büyük bir kıvanç ve onur benim için.

Burak Büyükdemir: Çok teşekkür ederim Kudret.

Kudret Çurey: Ben teşekkürederim.