Blog

Koding, Khosla Ventures’dan 10 milyon dolar yatırım aldı

Sinan ve Devrim Yaşar tarafından kurulan bulut tabanlı yazılım geliştirme platformu Koding, Khosla Ventures’tan 10 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Böylece 2012 yılında kurulan şirketin aldığı toplam yatırım miktarı 20 milyon dolara ulaştı.

Günümüzde kod yazmayı öğreten ya da daha kolay kod yazabilme imkanı sunan platformların önemi artıyor. Artık çok küçük yaşlardan itibaren çocukların yazılımla iç içe olmasını isteyen eğitim sistemleri var. Özellikle online eğitimlere olan ilgi de artıyor. Bunun yanında işin bir de kod yazmayı bilen insanlara daha fazlasını sunma yönü var.

Kod yazmak artık bir kişinin geceleri bilgisayar başında yaptığı, birçok farklı test cihazı kullanmayı gerektiren bir iş olmaktan çıkıyor. Bulut tabanlı platformlar bunu her an her yerde sanal makineler üzerinde bu işi yapabiliyor, testleri de yine sanal makineler üzerinde gerçekleştirebiliyor. Bu tür platformlar bir süredir dikkat çekiyor.

Koding‘i onlardan ayıran ise geliştiricilere karşılıklı çalışabilme imkanı sunması. Böylece problemleri çözmek için başka bir geliştiriciyle çalışabiliyor ya da bir yazılımcıyı işe almak için onu mülakattan geçirebiliyorsunuz.

Khosla_Devrim

Koding’in bu özellikleri, 3 yılda 1 milyon kullanıcıya ulaşmasını sağlamış. Bu da Khosla Ventures’ın dikkatini çekmiş ve 10 milyon dolarlık bir yatırım için el sıkışmaya karar vermişler. Bu yatırım turunda Khosla Ventures’ın yanı sıra 500 Startups, Matrix Partners ve RTP Ventures da yer almış.

Koding yatırım haberiyle birlikte Koding for Teams özelliğini de duyurdu. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu özellik farklı grupların aynı yazılım projesi üzerinde çalışıp, sesli ve görüntülü görüşme yapabilmesini sağlıyor.

Koding’in bundan sonraki hedeflerinin başında elbette büyümesi hızlandırmak geliyor. Şirket detayları kendi blogunda açıklamış.