Blog

Kitle fonlama platformu RocketHub 15 milyon dolara satıldı

Kitle fonlama platformları genellikle projeler ve onlara destek olmak isteyen kişileri bir araya getiren, çok fazla kar odaklı olmayan şirketlerdir. Ancak bu durum onların yatırım almasına engel değil. Son dönemde popülaritesi artan bu ekosistemdeki büyük oyunculardan biri olan RocketHub, 15 milyon dolar satın alındı ve bu alanın sadece bir sosyal platform olarak kalmayacağının ilk sinyallerini verdi.

RocketHub, 2010 yılında kurulmuş bir kitle fonlama platformu. Kickstarter ve Gofundme gibi rakiplerin yanında daha mütevazı rakamlara sahip olan platformun şimdiye kadar yarattığı toplam fon 400 bin dolar civarında. Ancak buna rağmen EFactor grubu, RocketHub için 15 milyon dolar ödemekten çekinmemiş. Elbette bu rakamın yüksekliği, platformun geleceğine dair hedeflerin yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

RocketHub, EFactor bünyesinde kendi ismiyle ve kendi yöntemiyle işlemeye devam edecek. Ancak arkalarına aldıkları maddi gücü platformu daha da büyütmek için kullanmayı hedefliyorlar. 190 ülkede faaliyet göstermesine rağmen 196 ülkeden 1.5 milyon kullanıcıya sahip olan RocketHub’ın hedefi platformu daha fazla kullanıcıya ulaştırmanın yanı sıra girişimcilere mentörlük ve eğitim hizmetleri de sunmayı hedefliyorlar. Muhtemelen bu platformun temel gelir kanallarından birini oluşturacak. Hatırlayabileceğiniz gibi yakın zamanda LinkedIn, online eğitim platformu Lynda’yı satın almış ve bu alanda önemli bir adım atmıştı.

Online eğitim modelleri uzun zamandır etrafımızda ve paralı modellerin yanında Khan Academy gibi birçok ücretsiz platform da mevcut. Fakat önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu alanda önemli değişimler yaşanması beklenebilir. Daha fazla global oyuncu ve yeni ‘unicorn’ girişimler ortaya çıkabilir. RocketHub’ın bir kitle fonlama platformu olarak bu alana yönelmesi, pazarın ne kadar çeşitlenebileceğine dair iyi bir örnek.

Kaynak