Blog

King’i satın alan Activison Blizzard mobil pazarın en büyüğü oldu

Geçtiğimiz aylarda mobil dünyanın dev oyun geliştiricilerinden biri olan King’i satın alacağını duyuran Activision Blizzard, satın alma sürecinin tamamlandığını açıkladı. Firma, böylece 500 milyon kullanıcı ile mobil pazarın en büyüğü olduğunu iddia ediyor.

PC ve konsol pazarında oldukça başarılı olan Activision ve Blizzard, birleşme kararı aldıklarında oyun sektöründe çok önemli hamle yapmışlardı. Birleşen ikilinin mobil pazara yönelik ilk hamle de çok büyük oldu: Candy Crush’ın geliştiricisi olarak ünlenen King’e 5.9 milyar dolar ödeyen ikili böylece bir anda mobil pazarın en büyüğü haline geldi.

Mobil pazarı uzunca bir süre gözardı ettikten sonra bu pazara giriş yapsa da istediği etkiyi yakalayamayan Activision Blizzard, gelirlerinin sadece %5’ini mobil pazardan elde ediyordu. Fakat King’in gelişi işleri değiştiriyor. Adeta bir ‘money maker’ olarak Candy Crush’ın etkisiyle Activision Blizzard’ın hem kullanıcı sayıları hem de gelirleri ciddi biçimde artmış olarak.

Toplamda 300 milyonun üzerinde mobil kullanıcıya hitap eden King’e Activiosion Blizzard’ın kullanıcıları da eklendiğinde ortaya 500 milyonluk bir kullanıcı kitlesi ediyor. Activision Blizzard’a göre bu dünyanın en büyük oyuncu kitlesi.

5.9 milyar dolar gibi büyük bir rakam söz konusu olunca akla Rovio örneği geliyor. Bir dönemin en popüler oyunu olan Angry Birds çabuk bir şekilde piyasadan yok olmuştu. Dolayısıyla King’in portföyünün ne kadar uzun süre başarılı olacağı tartışılabilir. Ancak Activision Blizzard her anlamda büyük oynuyor. Başka firmalarla da oyun anlaşmaları bulunan, kendi film şirketini kuran Activision Blizzard, her konuda yatırım yapmaktan çekinmiyor.