Blog

Kickstarter’da bir başarısızlık hikayesi: Coolest Cooler

Kickstarter tarihinin en yüksek kitle fonlama rakamına ulaşan ikinci projesi olan Coolest, elde ettiği 13 milyon dolarlık kaynağa ve kullanıcıların yoğun ilgisine rağmen iflasın eşiğinde.

Bluetooth özelliğine sahip, üzerinde kendi hoparlörünü taşıyan, kendi karıştırıcısı olan ve hatrı sayılır miktarda içeceği soğuk tutabilen bir portatif soğutu fikri herkesin dikkatini çekmişti. Bunu gerçeğe dönüştürmek isteyen ekip, 2014 yılında bir Kickstarter kampanyası başlattı ve o zaman için Pebble’ın rekorunu kırıp Kickstarter’ın en çok fonlanan projesi olmayı başardı. Daha sonra Pebble geri dönüp geri bir saatle rekoru tekrar geri alsa da 60.000 soğutucu için destek almak hiç de azımsanacak bir durum değildi.

2015’in başında ilk Coolest’ların teslim edilmesi planlanıyordu ancak beklendiği gibi olmadı ve teslimatlar haziran ayına ertelendi. Haziran ayında bazı Kickstarter destekçileri soğutucularına kavuşmuş olsa da halen teslimat bekleyen ciddi bir kitle mevcut. Ancak Coolest ekibi onlara yanıt vermekte zorlanıyor. Zira şirkete parça sağlayan üreticilerden biri sorun yaşayınca, Coolest üretimi durma noktasına gelmiş. Diğer tedarikçilerin parçaları da çözüm olmayınca üretim adetleri çok düşük olarak devam ediyor.

coolest-dogs-small

Şimdi üzgün destekçilerden birçoğu için ilk teslimat tarihi 2016’ın ilk ayları olarak açıklanmış durumda. Ancak onları asıl kızdıran Coolest ekibinin Amazon üzerinden satışa başlaması olmuş. Genellikle firmaların vaadleri ürünlerini ilk ve daha uygun bir fiyatla Kickstarter destekçilerine ulaştırmaları şeklinde oluyor. Fakat topladığı 13 milyon doların büyük bir bölümünü tüketen Coolest, yeni bir parça tedarikçisi bulana kadar iflas etmemek adına Amazon üzerinden 499 dolar satışa başlamak zorunda kalmış. Elbette böyle bir durumda teknik destek ve yedek parça gibi konular soru işareti olunca normal satışların da pek iyi olması mümkün değil.

Peki 13 milyon dolar dolar nasıl mı tükenmiş? Coolest ekibi sadece Ar-Ge için 2 milyon dolar harcamış. Ardından üretim tesisi ve parça temini giderleri devreye girmiş. Son olarak çok büyük bir ürünü 60.000 kişinin bir kısmına kargolamanın bedeli de eklenince 12 milyon doları kısa sürede eritmişler.

Kickstarter’da birçok başarılı proje olsa da, tıpkı anti madde gibi başarısızlık da sürekli başarıyla karşısında varlığını sürdürüyor. Pebble gibi büyük ve başarılı projeler özendiriyor olabilir. Ancak Coolest’ın başına gelen durum aslında çok hızlı büyümenin yarattığı bir hasar. Dolayısıyla girişimler için bazen büyük yatırım da zararlı sonuçlar doğurabilir.