Blog

Kickstarter’da Başarıya Ulaşan En Büyük Projeler

Kickstarter, popüler ”Crowdsource” mantığının en önemli temsilcisi. Şimdiye kadar 65 binden fazla projenin başarıya ulaşmasını sağlayan, 1 milyar dolardan fazla paranın projelere ulaşmasını sağlayan Kickstarter, bugün etrafımızda gördüğümüz bazı ürünlerin de hayal dünyasından çıkıp gerçeğe dönüşmesini sağlamıştı.

Kickstarter’ın şimdiye kadar başarıya ulaşmış en büyük projeler ise bunlar oldu:

10: The Micro 3D

The Micro 3D, bir 3 boyutlu yazısı. Onu çok ilgi çeker hale getiren 299 dolarlık satış fiyatıydı. Çok küçük, basit kullanım sunan bu cihaz, fiyatıyla da kullanıcıların merakla beklediği ”ucuz, ev kullanımına uygun” 3 boyutlu yazıcı olarak göze çarpıyor. Proje, hedef miktar olan 50 bin doları yaklaşık 10 dakikada elde etmişti. Kampanya bitene kadar da 3 milyon 400 bin dolar elde etmeyi başardı.

9: Reaper Minyatürleri

Bu proje 2012 yılında başlayan, bilim kurgu oyunlarından karakterlerin plastik figürlerini üretmeyi amaçlayan bir projeydi. Kampanya, hedefi olan 30 bin dolara kolayca ulaştı ve ardından 3.4 milyon dolara kadar çıkmayı başardı. Bunlar olurken takvimlerde 2012 yazıyordu.

8: Mighty No:9

”Side-Scrolling” türü bir Japon oyunu olan Mighty No:9, 900 bin dolar hedef ile yola çıkmıştı. Destekçiler bu yüksek bütçeyi karşılamakla kalmamış toplamda 3.8 milyon dolara ulaştırmayı başarmış. Oyun kullanıcılarla buluştuktan sonra geliştirici, bir başka Kickstarter projesi daha başlatacağını duyurdu. Proje, oyunu daha da geliştirmek ve İngilizce seslendirme eklemek üzerine olacak.

8: Project Eternity

Project Eternity, bir RPG oyunu projesi olarak ortaya çıktı ve oyunseverleri kendine çekti. Hedef olan 1.1 milyon dolar toplandı ve hatta 3.9 milyon dolara kadar ulaşıldı. Bu kapsamlı bir proje olduğundan çalışmalar halen devam ediyor. Plan, oyunu bu yılın sonunda piyasaya sürmek.

7: Torment: Tides of Numenera

Bu da bir RPG oyunu. 74.405 kişi tarafından desteklenen proje 4.2 milyon dolar destek toplayarak oyunu 2014’ün ilk günlerinden önce Kickstarter destekçilerine sunmuştu. Şu sıralarda da genel satış için hazırlıklar yapılıyor.

6: Reading Rainbow

Bu projeyi muhtemelen bir yerlerde görmüşsünüzdür. Zira son dönemde çok dikkat çekiyor. Reading Rainbow, çocuklar için bir interaktif kütüphane yaratmayı hedefliyor. Bu kütüphane tablet, akıllı telefon ve oyun konsollardan erişilebilir olacak. Projenin yüzü LeVar Burton, toplamda 1 milyon dolar hedefiyle yola çıkmıştı. Ancak destekçiler 4 milyon dolar destek sağladı. Ardından da Seth Macfarlane, proje için 1 milyon dolar vereceğini duyurdu. Macfarlane’in amacı projeyi maddi durumu olmayan öğrencilere ve okullara ücretsiz olacak sunmak.

7: Veronica Mars

Veronica Mars, bir TV dizisi olarak ülkemizde de izleyici kitlesini sahipti. Ardından dizi sona erdi ve bir film projesi ortaya çıktı. Ancak Warner Bros. filme bütçe ayıramayacağını söyleyince ekip projesi Kickstarter’a taşımaya karar verdi. Hedef 2 milyon dolardı ve destekçiler film için 5.7 milyon destek sağlamayı başardı. Ardından film projesi tamamlandı ve web sitesi üzerinden kullanıcılara sunuldu.

8: Pono

iPod’lar ölüyor olabilir ama görünüşe göre kullanıcılar kaliteli, taşınabilir müzikçalarlara halen önem veriyor. Müzisyen Neil Young tarafından başlatılan bu prizma şekilli müzikçalar projesi, 6.2 milyon dolar destek toplamayı başardı. Kickstarter destekçilerinin Pono’larını yıl sonunda alması planlanıyor. Ardıdan ürün 399 dolara piyasaya çıkacak.

9: Ouya

Ouya, Kickstarter’ın en başarılı projesinden biri olarak dikkat çekiyor. Ouya, Androdi tabanlı bir oyun konsolu olarak çok ünlü oldu. Üstelik sadece 99 dolara satılıyor. 8.5 milyon dolar destek toplayan Ouya, tüketicilerle buluştu ve konsol dünyasında kendine bir yer aramaya devam ediyor.

10: Pebble

Pebble, akıllı saat modasını başlatan ürün olarak nitelendirilebilir. E-Ink ekrana sahip olan ve bu sayede düşük enerji tükeyen Pebble, basit tasarımı ve arayüzüyle büyük beğeni topladı. Hem Android hem de iOS’lu cihazlarla uyumu çalışan Pebble, bir saat olmanın yanı sıra arama ve SMS bildirimlerini size iletebiliyor. Kullanıcılarda büyük bir heyecan yaratan bu ürün Kickstarter’da sadece 100 bin dolarlık bir hedef koymasına rağmen 10.2 milyon dolar destek toplamayı başardı. Pebble artık 249 dolar fiyatla piyasada bulunabiliyor.

Kaynak