Blog

Kendinize Bir Hobi Edinin!

Güzel ve yaratıcı hobilere sahip olmak herkes için önemli. Dolayısıyla ne iş yapıyor olursanız olun, hobilerinizin olması güzeldir. Fakat yapılan bir araştırma, yaratıcı hobilerle uğraşan kişilerin aynı zamanda işyerlerinde daha fazla performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

San Francisco Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, iş saatleri dışında yaratıcı hobilerle uğraşmak iş performansını artırıyor.

Araştırma 350 çalışan üzerinde yapılmış. Çalışanlara iş saatleri haricinde çizim, yazma ve enstrüman çalma gibi yaratıcı aktivitelerle uğraşıp uğraşmadıkları sorulmuş. Ardından da işyerindeki performansını, problemlere çözüm bulma becerilerini değerlendirmeleri istenmiş.

Bu araştırmanın sonuçlarına göre çalışmadığı saatlerde yaratıcı hobilerle uğraşan kişiler, çalışma saatlerinde %15 – 30 civarında daha fazla performans gösteriyor.

Sonuçlar iki farklı şekilde yorumlanıyor; Birincisi, yaratıcı hobilerin kişilere pozitif enerji sağladığı. Bu pozitif enerji sayesinde çalışırken daha enerjik hissediyorlar. İkincisi ise bir yaratıcılık döngüsü oluşturmaları. Beyinlerini sürekli yaratıcı olmaya zorlayarak problemlere çözüm bulmayı sağlıyorlar.

Kendinize yaratıcı bir hobi bulmanızın zararı olmayacağı gibi performansınıza katkısı da olabilir. Elbette bu konuya şirketler açısından da bakmak lazım. Çalışanları yaratıcı hobiler edinmeye teşvik etmek, onların şirkete daha fazla katkı yapmasını sağlayabilir.

Kaynak