Blog

Karşınızda Microsoft’un Yeni CEO’su: Satya Nadella

Microsoft’ta kurucu ortak ve CEO olan Steve Ballmer’ın yerini Satya Nadella aldı. 1967 doğumlu olan Nadella sadece 46 yaşında. Evli ve 3 çocuk sahibi. Son 22 yılını Microsoft’ta geçirdi. CEO’luğa getirilmeden önceki rolü Cloud ve Enterprise biriminin müdürlüğüydü. Nadella bu görevin yanında yönetim kurulundaki yerini de alıyor. Bill Gates’in şirketle olan ilgisinin de bu değişiklikle beraber giderek artacağı düşünülüyor.

Nadella’nın yönetiminde şirket bulut bilişim hizmetlerinde çok önemli ilerlemeler kaydetti. Nadella özellikle Bing, Xbox ve Office ürünlerinin gelişiminde anahtar rol oynadı. Nadella’nın katkılarıyka bu alanlardaki iş hacmi 1.5 milyar dolardan 5 milyar dolarlara kadar tırmandı.

Peki Nadella yeni rolü kapsamında ne kadar kazanacak? Yıllık maaşı 1.2 milyon dolar olacak Nadella’nın bonus olarak da 3.6 milyon dolar alacağı belirtilmektedir. Bunların yanında 2015 sonunda 13.2 milyon dolarlık hisseye sahip olacak. Bilindiği gibi Microsoft başarılı olması durumunda gelecek 10 yılda Nadella’nın şirketi yönetmesini istiyor. Eğer işler yolunda giderse bu süreç içinde yukarıda belirtilen düzenli alacaklarının yanında Nadella’nın 100 milyon dolara yakın değerdeki Microsoft hissesine de sahip olacağı belirtilmektedir.

Nadella’nın CEO olarak ilk röportajını buradan izleyebilirsiniz:

 

Kaynaklar:

Inside Satya Nadella’s CEO Comp Package From Microsoft

Microsoft Names Satya Nadella Its New CEO