Blog

2014’ün Özeti: Kurumsal Girişimcilik

Bu yazı Kariyet.net Genel Müdürü Yusuf AZOZ tarafından Etohum için kaleme alınmıştır.

Çok değerli dostum Burak benden 2014 yılını değerlendiren ve girişimcilik üzerine bir yazı yazmamı istediğinde Türkiye’nin ilk ve önde gelen internet girişimlerinden biri Kariyer.net olarak girişim alanında bizlerin 2014 yılı açısından nasıl geçtiğini sizlerle biraz daha detaylı paylaşmak istedim.

2014 yılı Kariyer.net açısından oldukça hareketli ve iyi bir yıl oldu. Hedeflerimizi aştığımız, son yıllarda belirli alanlarda yaptığımız yatırımların geri dönüşlerini aldığımız ve aynı prensiple hem kurum içinde hem de kurum dışında yeni yatırımlar yaptığımız bir yıl oldu.

2013 yılının başında ilk defa Kariyer.net olarak farklı bir şirkete yatırım yaptık. Part time iş fırsatları pazarına ve üniversite öğrencilerine odaklanmış bir oyuncu olan unisbul.com’a ortak olduk. Kariyer.net’in altında ana işimize paralel KariyerPRO, Kariyer dergisi, Kariyer Rehberi, Kariyer Akademi ve benzeri farklı işlerle, birçok farklı Kariyer ürününü yönetirken, bu girişimimiz  diğerlerinden çok farklı bir yönetim ve yaklaşım felsefesi gerektiriyordu.  Kariyer.net’in ilk yıllarındaki deneyimlerini anımsayarak ve ekibimin bilgi ve tecrübelerini de etkin olarak kullanarak unisbul.com’un büyümesini hızlandırmaya odaklandık. Tabii ki ilk zamanlarda bu çok kolay olmadı, ancak bu yeni alanda deneyim kazandıkça yeni girişimlere odağımızı arttırmanın Kariyer.net için en doğru yol olduğuna karar verdik.

2013 yılında Startup Turkey’de tanıştığım Referbase ekibi ile 2013 yılının sonuna doğru farklı bir modelle çalışmaya başladık ve Kariyer.net bünyesinde kendilerine bir iş ve ürün geliştirme ortamı sunup, Kariyer.net’in gücünü de arkalarına alıp farklı bir firma kurmadan beraber Yetenek.li’yi lanse ettik.  2014’ün ilk aylarında Yonja Media’nın girişimlerinden biri olan İştesosyal.com’a ortak olduk. Yıl boyunca Kariyer.net’in satış ve trafik gücünü kullanabileceğimiz memnuniyetanalizi.net, ik-sayfam.net, tumislerburada.com gibi birçok farklı hizmeti iç kaynaklarımızla lanse ettik.  Geçtiğimiz haftalarda da Türkiye’nin dijital mülakat alanında ilk ve lider oyuncusu HR Venue’ye ortak olduk. Son olarak da 2014’ün son haftasında Kariyer.net çatısı altında Kariyer Akademi portalimizi relanse ettik.

Tüm bu girişimlerle hedefimiz çok net: Kariyer.net olarak içinde bulunduğumuz pazarda daha fazla değer yaratmak ve bir yandan da Türkiye’deki girişim ekosisteminde kendi iş alanımızda ve iş alanımızın stratejilerine paralel girişimleri takip etmek ve bu girişimlere yatırımcı olarak büyümelerini hızlandırmak ve kattıkları değeri hızla pazara taşımak.

Yurt dışında alanında lider olan teknoloji şirketlerinin de benzer stratejilerle sürekli yatırım ve satınalmalar yaptığını hepimiz takip ediyoruz. Türkiye’de girişimciliği desteklemenin önemli bir yolunun da bu olduğunu şahsen düşünüyorum. Kariyer.net ve benzeri kurumların hem finansal hem de deneyimiyle girişimleri çok farklı noktalara taşıyacağına inanıyorum. Diğer yandan bu yolculukta kurum olarak girişimleri nasıl destekleyeceğinizi, içeride ekip olarak ne kadar ve nasıl vakit ayıracağınızı da çok net olarak belirlemeniz gerekiyor. Türkiye’nin Kariyer.net gibi diğer önde gelen girişimlerinin de bu yolda aktif olduklarını takip ediyorum, diğer yandan sayıları artırmamız gerektiğini düşünüyorum.

2015 yılının girişimciler ve yatırımcılar açısından hareketli bir yıl olması dileklerimle,

Yusuf Azoz

Kariyer.net Genel Müdürü