Blog

Kahuna’nın Yatırımı 2 Milyon Dolara Ulaştı

Silikon vadisi girişimlerinden biri olan Kahuna, bir süredir belirli sayıda müşteri ile beta testlerini sürdürüyordu. Bugün yapılan bir açıklama ile testlerin sonlandığı ve uygulamanın tüm müşterilere açılacağı duyuruldu. Bu duyuruda aynı zamanda Kahuna’nın tohum sermayesinin 2 milyon dolara ulaştığı da açıklandı.  Bu yatırım SoftTech VC, Costona Venture Capital, Chamath Palihapitiya ve Facebook’un, Pinterest’in melekleri tarafından gerçekleştirildi.

Kahuna, 2011 yılında Adam Marchick ve Jacob Taylor tarafından kurulmuştur. Ürün; mobil ve web uygulamalarını kullanan kişilerin davranış modellerini tanımlayarak, müşteri bağlılığını analiz etmek üzerine geliştirilmiştir. Sistem, bir müşterinin davranış modelini belirlediğinde, bu modeli temel alarak kullanıcıya kişiselleştirilmiş mesajlar göndermek üzere tasarlanmıştır. Amaç, kullanıcıya gönderilen mesajlarla kişinin uygulamayı maksimum düzeyde kullanmasını ve bağlılığının arttırılmasını sağlamaktır.

Marckrick’e göre kullanıcılarınız geliştirdiğiniz uygulamayı kullanıyor fakat satın almıyorsa ya da bir özelliği kullanmak istedikleri halde kullanmıyorlarsa ve siz bu kullanıcıların her birine 5 saniye içinde mesaj göndermiyorsanız bir şeyleri gözden kaçırıyorsunuz demektir.  İşte Kahuna tam bu noktada devreye girerek müşterileriniz ile uygulamanızın etkileşimini arttırmayı hedefliyor.

Girişimin kurucularına gelecek olursak; şirketin şu anki CEO’su ve kurucusu Adam Marchick, Facebook’u büyüten ekip içerisinde yer almıştır. Bu ekipte Facebook’un büyümeden önceki CEO’su Chamath Palihapitiya’nın da yer aldığı en iyi pazarlamacılar yer almaktaydı. Marchick’in girişimle olan ilişkisi ise 3 milyar dolarlık halka arz (IPO)  yapan iBeam Broadcasting ile başlamıştır. Şirketin bir diğer kurucusu Jacob Taylor ise Kahuna’daki kariyerinden önce Sugar CRM’in CTO’su olarak çalışmaktaydı. Kahuna’da da benzer şekilde kurucu ve CTO olarak yer almaktadır.

Kaynaklar:

http://www.usekahuna.com/

http://www.siliconbeat.com

http://techcrunch.com