Blog

KADIN LİDERLER ŞİRKETİN İTİBARINI ARTTIRIYOR MU?

Yapılan bir çok yeni araştırma şirketlerin yönetim kurullarında, üst düzey yöneticiler arasında ve takımlarında daha fazla kadın bulundurmaktan nasıl en iyi şekilde yararlandıklarını gösteriyor. İşte şirketinizde kadın erkek eşitliğini sağlamanın şirketin için bir başka avantajı : Yüksek kademelerde daha fazla kadın çalışana sahip olmak şirketinizin itibarını arttırabilir ve yetenek savaşında sizi avantajlı konuma getirebilir. Yeni çalışmalar daha fazla kadın lidere sahip olmanın şirketin itibarını arttırabileceğini gösteriyor.

Şirketlerdeki üst düzey kadın yöneticilerin sayısı oldukça az. Bir iletişim şirketi olan Weber Shandwick tarafından yeni yapılan bir araştırmaya göre endüstrilerinde itibarı yüksek olan şirketlerde, diğerlerinin 2 katı kadar kadın yönetici bulunmakta.

Gender Forward Pioneer (GFP) Index i , Fortune 500 ve Dünya’nın En Saygın İş Verenleri listesindeki cinsiyet dağılımını inceledi – 36 ülkedeki 8600 den fazla yönetici. Sonuç pek de iç açıcı değil. Dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin sadece yüzde 11 i kadın, ve üst düzey yöneticilerin kadın erkek dağılımının eşit olduğu bir şirket bile yok. Şirketlerin yüzde 38 sinin üst düzey yöneticileri sadece erkeklerden oluşuyor.

Fakat Dünyanın En Saygın İş Verenleri listesine baktığımızda, üst düzey yöneticilerin yüzde 17 sinin kadın olduğunu görüyoruz. Weber Shandwick in baş stratejisti Leslie Gaines-Ross “Saygın şirketlerin liderlerinin daha farklı bakış açılarına sahip olduklarını görüyoruz” demiştir.

Saygınlık, iyi hissettirmekten çok daha fazlasıdır. Tüketicileri rakibin ürünü veya hizmeti yerine sizin ürün veya hizmetinizi seçmeye yönlendirebilir. Ve bir şirketin kaliteli çalışanlar almasına yardım edebilir. “Tüketiciler ürünün arkasındaki şirketi gün geçtikçe daha fazla önemsiyorlar” demiştir Gaines-Ross. “ Ürünün bir süre daha faaliyette olacak olan ve insanlara yatırım yapan bir şirket tarafında üretilmiş olduğunu bilmek istiyorlar”.

Startuplar için oldukça zorlu olabilen yetenek savaşı içerisinde olan şirketler için iyi bir itibara sahip olmak çok hayatidir. Yetenekli çalışan bulma konusunda zorlanan şirketler kadınları ve genç çalışanları kendilerine çekmek durumundadırlar. “İş arayanlar yönetimde kendilerine benzeyen yüzler görmek isterler. Genç çalışanlar cinsiyet çeşitliliğinin olduğu bir ortamda çalışmak isterler ve sizden bunu sağlamanızı beklerler” demiştir Gaines-Ross.

Yönetim kurullarındaki kadın eksikliğinden, kadın girişimcileri seçen risk sermayecilerine, teknoloji alanında kadınların karşılaştığı zorluklara ve maaş farklarına kadar, kadınların iş yerlerindeki durumları medya, konferanslar, Twitter ve benzeri platformlarda gittikçe daha fazla ele alınmaya başladı. Bir çok çalışma cinsiyet farklılığının finansal performansı nasıl etkilediği konusuna yoğunlaştı. Gaines Ross a göre bu veri önemli fakat cinsiyet eşitliğinin daha az ölçülebilen bazı yönleri de inceleme altına alınmalıdır.

Gaines Ross a göre bir şirketin itibarının en önemli elementi ürününün veya hizmetinin kalitesidir fakat bu yeterli değildir. İyi bir itibarın diğer elementleri arasında güçlü finansal performans, şirketin liderliğinin kalitesi, yenilik, toplum ve amaç ve şirketin online dünyada ne kadar iyi iletişim kurduğu vardır. Gaines Ros itibarı oluşturan ve daha az ölçülebilen elementlerin öneminin geçtiğimiz yıllarda arttığını söylemiştir.

Startuplar itibarlarını ve kültürlerini en baştan oluşturmak şansına sahiplerdir. Daha genç şirketler iyi çalışma ortamlarıyla kendilerini farklılaştırmak durumundadırlar, cinsiyet eşitliği bunlardan bir tanesidir. Gaines Ross a göre “Çeşitlilik gerçekten önemlidir. İşinizi ve pazarlama stratejinizi oluştururken, somut olarak ölçülemeyen elementlerin gerçekten önemli olduğunu unutmayın. Ortaya çıkardıklarınızı sürekli geliştirmek durumundasınız”

Gaines Ross, liderlerin herkesin fikrini almaya açık oldukları ve farklı kişilerle iletişim kurabilecekleri kolektif bir şirket kültürü oluşturmaya önem vermeleri gerektiğini ögütlüyor. Bunun için de farklı görüşlere sahip bir takım oluşturmakla işe başlamak lazım. “ Şirketin içinde duyulan bağlılık , itibarın oldukça önemli bir parçasıdır ve bugünlerde CEO ların çoğunluğu buna odaklanmış durumda” demiştir. Diğerlerinin ve müşterilerin düşüncelerine açık olmak alçakgönüllü olmayı gerektirir. Bizim yaşlarımızdaki ünlü girişimciler ve politik dramalara inanmak zor gibi görünebilir fakat alçakgönüllü olmak bir CEO nun gizli silahıdır. Gaines Ross son olarak şunları söylemiştir : “ Alçakgönüllü CEO lar genellikle şirketin itibarını oluşturmak konusunda daha başarılılardır.”

 

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/susanprice/2016/03/29/new-research-shows-having-more-women-leaders-may-improve-your-companys-reputation/2/#4e4b5eda62e4