Blog

Kaan Veral – Sepeteindir.com 9 Aralık 2010 Makale

Sepeteindir.com kurucusu Kaan Vera üniversiteyi Kocaeli Üniversitesi Endüstri mühendisliğinde okumuş, daha sonra Türkcell’de çalışmış ve aileden de gelen ticaret sevdasıyla işinden ayrılarak Sepeteindir.com’u kurmuş.

Sepeteindir.com yurt dışında örnekleri olan woot.com formatında bir satış sitesi. Kaan Vera ve sonradan ayrılacak olan bir ortağıyla 1.5 yıl önce satışa başladı. Her gün bir ürünü %50’nin üzerinde indirimle satışa sunuyor. Günlük olarak büyük bir indirimle satışa sunulan ürün fırsat gününün bitiminden 2 gün sonra daha az bir indirimle reyonda tekrar satışa sunuluyor. Bu şekilde reyona halen satışına devam eden 1000’in üzerinde ürün var. Sepeteindir.com’da günlük 250-300 civarında satış yapılıyormuş ve yıllık cirosu 1 milyon dolara yaklaşmış durumda.

Sepeteindir.com tedarikçilerle anlaşmaları ayarlamak için küçük de bir satış ekibi kurmuş, gerek telefonla gerekse doğrudan tedarikçiye giderek anlaşmalar yapılıyor. Ancak sepeteindir.com’un ofisi Gebze’de olması ve tedarikçilerin çoğunun İstanbul’da olması biraz sıkıntı yaratıyormuş. Bu yüzden yakın zamanda İstanbul’a taşınma planları var. Şu an Gebze’de 1500 TL kira ücreti ödedikleri bir iş merkezinin ikinci katında çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Sepeteindir.com, bir kurucu, iki müşteri hizmetleri temsilcisi, iki satış temsilcisi ve bir yazılım-tasarım personeli olmak üzere 6 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Kaan Vera, ürünleri tedarikçiler yerine doğrudan ithal ederek daha büyük indirimlerle satışa sunmak için çalışmalar da yapıyormuş. Bu şekilde hem daha fazla kullanıcıya ulaşmak hem de kar marjlarını artırmayı planlıyorlar.

Sepeteindir.com, sosyal medyanın gücünden de mahrum kalmak istemiyor bu yüzden yakın zamanda hayata geçirecekleri bir facebook uygulaması üzerinde çalışıyorlar. Öneri ve paylaşmaya göre puanlama sistemine dayanan bu uygulamada en çok puan toplayan kullanıcıya Prag, Paris gibi tatil turları hediye edilecekmiş.

Kaan Vera, sepeteindir.com formatında çalışan sitelerle ilgili rekabet konusuna da değindi. Pazarda rekabetin sadece tek ürün siteleriyle yaşandığını söyleyen Kaan Vera onunda fazla olmadığını, tatlı bir rekabet içinde olduklarını söyledi.