Blog

Kaan Veral – Sepeteindir.com

Yer: İstanbul

Tarih: 09/12/2010

Konuşmacılar: Kaan Veral

Şirket: Sepeteindir.com

Konu:  Sepeteindir.com

Kısa Özet

Sepeteindir.com 1.5 yıl önce aktif satışa başladı. Her gün bir ürünü %50’nin üzerinde bir indirimle satışa sunuyor. 6 kişilik bir ekiple faaliyetlerini sürdürüyor. Günlük 250-300 civarında satış yapan Sepeteindir.com’un cirosu 1 milyon dolara yaklaşmış durumda. Sepeteindir.com’un bir diğer özelliği de günlük olarak büyük bir indirimle satışa sunulan ürün fırsat gününün bitiminden 2 gün sonra daha az bir indirimle reyonda tekrar satışa sunuluyor olması. Bu şekilde halen satışına devam eden 1000’in üzerinde ürün var.

Hergüne özel fırsat ürünler: Sepeteindir.com

Sepeteindir.com kurucusu Kaan Veral üniversiteyi Kocaeli Üniversitesi Endüstri mühendisliğinde okumuş, daha sonra Türkcell’de çalışmış ve aileden de gelen ticaret sevdasıyla işinden ayrılarak Sepeteindir.com’u kurmuş.

Sepeteindir.com yurt dışında örnekleri olan woot.com formatında bir satış sitesi. Kaan Veral ve sonradan ayrılacak olan bir ortağıyla 1.5 yıl önce satışa başladı. Her gün bir ürünü %50’nin üzerinde indirimle satışa sunuyor. Günlük olarak büyük bir indirimle satışa sunulan ürün fırsat gününün bitiminden 2 gün sonra daha az bir indirimle reyonda tekrar satışa sunuluyor. Bu şekilde reyona halen satışına devam eden 1000’in üzerinde ürün var. Sepeteindir.com’da günlük 250-300 civarında satış yapılıyormuş ve yıllık cirosu 1 milyon dolara yaklaşmış durumda.

Sepeteindir.com tedarikçilerle anlaşmaları ayarlamak için küçük de bir satış ekibi kurmuş, gerek telefonla gerekse doğrudan tedarikçiye giderek anlaşmalar yapılıyor. Ancak sepeteindir.com’un ofisi Gebze’de olması ve tedarikçilerin çoğunun İstanbul’da olması biraz sıkıntı yaratıyormuş. Bu yüzden yakın zamanda İstanbul’a taşınma planları var. Şu an Gebze’de 1500 TL kira ücreti ödedikleri bir iş merkezinin ikinci katında çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Sepeteindir.com, bir kurucu, iki müşteri hizmetleri temsilcisi, iki satış temsilcisi ve bir yazılım-tasarım personeli olmak üzere 6 kişilik bir ekipten oluşuyor.

Kaan Veral, ürünleri tedarikçiler yerine doğrudan ithal ederek daha büyük indirimlerle satışa sunmak için çalışmalar da yapıyormuş. Bu şekilde hem daha fazla kullanıcıya ulaşmak hem de kar marjlarını artırmayı planlıyorlar.

Sepeteindir.com, sosyal medyanın gücünden de mahrum kalmak istemiyor bu yüzden yakın zamanda hayata geçirecekleri bir facebook uygulaması üzerinde çalışıyorlar. Öneri ve paylaşmaya göre puanlama sistemine dayanan bu uygulamada en çok puan toplayan kullanıcıya Prag, Paris gibi tatil turları hediye edilecekmiş.

Kaan Veral, sepeteindir.com formatında çalışan sitelerle ilgili rekabet konusuna da değindi. Pazarda rekabetin sadece tek ürün siteleriyle yaşandığını söyleyen Kaan Veral onunda fazla olmadığını, tatlı bir rekabet içinde olduklarını söyledi.

Video Metni

Burak Büyükdemir: Etohum TV’desiniz yanımda Kaan Veral var. Kaan hoş geldin, heyecanlı mısın?

Kaan Veral: Biraz 🙂

Burak Büyükdemir: Neler yapıyorsun biraz anlatsana.

Kaan Veral: Sepeteindir.com da yaptığımız şey aslında daha önce yurt dışında başlamış woot.com formatında ama içinde fırsat ürünleri ilginç ürünler var,  hayatı kolaylaştıran ürünler var, bunları ana sayfamızda her gün bir tane ürünü %50 indirimlerin üzerinde fırsat olarak sunuyoruz.

Burak Büyükdemir: Ne gibi ürünler bunlar

Kaan Veral: Ne gibi ürünler? Bir tane örnek verebilirim mesala, Bu gün güneş enerjisiyle çalışan solar anahtarlık var iki adet 9,90 TL. Bu şekilde satışımız var onun dışında pilli su pompası mesela, bizim zaten en çok satan ürünlerimizden birisi

Burak Büyükdemir: Kaç satıyorsunuz

Kaan Veral: Bir günde 250-300 adedin üzerine çıktığı olabiliyor.

Burak Büyükdemir: Peki bu ürünleri çok indirimli fiyata satıyorsunuz değil mi, piyasada bulunabilecekten daha ucuza mı oluyor

Kaan Veral: Evet bayağı bir indirimle satıyoruz, zaten yakın zamanda da biz bu yapıyı oluşturduk, bi çok tek ürün sitesi artık çoklu ürün satışa yönelmeye başladı haftanın yüz fırsatı haftanın yüz elli fırsatı gibi.

Burak Büyükdemir: Sepeteindir tek ürün satmıyor değil mi?

Kaan Veral: Tek ürün satmıyor, fırsat ürünleri satıyoruz yani şöyle söyleyeyim siz bu ürünü kaçırdınız, iki gün ürünü göremezsiniz sitede, 3. gün ürün normal reyon fiyatından satılır. İndirimli almak isterseniz o ürünün günün fırsatı olmasını bekleyeceksiniz.

Burak Büyükdemir: Yani günün fırsatını geçtikten sonra ürün reyona mı giriyor

Kaan Veral: Evet iki gün sonra reyona giriyor, iki gün görünmüyor sitede iki gün sonra da yine bu fiyattan alamıyorsunuz

Burak Büyükdemir: Günde kaç fırsat sunuyorsunuz

Kaan Veral: Anasayfamızda tek bir tane ürünü ciddi bir indirimle satıyoruz onun dışında zaten fırsat sitesi olarak yapımız var, birçok ürün var içerde yaklaşık 1000 üzerinde ürün çeşidimiz var

Burak Büyükdemir: Tedarikçilerle sen mi anlaşıyorsunuz, gelip sana biz bu ürünü satmak istiyoruz diyorlar mı?

Kaan Veral: Hem ben kendim gidip anlaşıyorum hem de bir ekip gibi oluşumuz var, onlar sürekli çalışıyor, benim gitmediğim zamanlar gerek telefonla gerekse aracımızla doğrudan tedarikçiye giderek anlaşma yapılıyor. Çünkü bir Gebze’deyiz işlerimiz genellikle İstanbul’da oluyor.

Burak Büyükdemir: Pek ne zaman kurdun sepeteindir.com’u Kaan

Kaan Veral: Speteindir’i aslında ben tek başıma kurmadın, başta bir ortağım vardı daha sonra ortağım projeden vazgeçti, ben üstlendim. Aktif satış yapmaya başlayalı da yaklaşık 1,5 oldu.

Burak Büyükdemir: Neden ortağın ayrıldı? Bu işten para kazanamayacağını mı düşündü yoksa sen mi attın yoksa? (Gülüşmeler)

Kaan Veral: Onu tam bilmiyorum ama ben projenin tutacağına inanıyordum, zaten şu anda iyi bir şekilde tuttu. Para kanabiliyor, ciromuz 1 milyon dolara yaklaşıyor.

Burak Büyükdemir: Peki şu anda kurucu olarak tek başına mı devam ediyorsun?

Kaan Veral: Şu anda kurucu sadece benim, ekimizde de 2 tane müşteri hizmetlerimiz var, iki kişi benim dışımda satın alma, bir tanesi hem satın alma hem grafik, bir tane yazılımcımız var şu anda.

Burak Büyükdemir: Üniversiteyi sanırım Kocaeli ‘de okudun.

Kaan Veral: Evet Kocaeli endüstri-elektronikte okudum

Burak Büyükdemir: Sonra bir yerde çalıştın mı?

Kaan Veral: Türkcell de çalıştım daha önce Arçelik’te call centerda çalıştım

Burak Büyükdemir: Sonra bıraktın.

Kaan Veral: Evet sonra bıraktım çünkü aklımda hep ticaret yapmak vardı, zaten annemle babam ticaret kokenli olduğu için aklımda böyle bir iş yapmak vardı. Ama ben dükkân ticareti yapmak istemiyordum çünkü insanlarla birebir uğraşmak zordur. 🙂

Burak Büyükdemir: Yine uğraşıyorsun ama.

Kaan Veral: Tedarikçilerle uğraşıyorum, kişilerle birebir uğraşmam olmuyor, zamanında uğraştım tabi, bu seviyeye gelene kadar.

Burak Büyükdemir: Sanırım ofisiniz Gebze’de. Bir depoda mı yoksa bir cadde üzerinde mi?

Kaan Veral: Bir iş merkezindeyiz, 2. katı bize ait, arka tarafında depomuz var, artık işler iyice genişlediği için bir depo bakıyoruz ithalat yapmayı düşünüyoruz.

Burak Büyükdemir: İthalat deneyeceksin yani.

Kaan Veral: Evet deneyeceğim, tecrübeli arkadaşlarımdan da tavsiye alıyorum, yapacağız yani ithalat

Burak Büyükdemir: Şimdiye kadar Türkiye’deki ithalatçılardan bu ürünü alıyordun, kar marjı o zaman daha mı düşük oluyordu ithalata göre.

Kaan Veral: İthalatı yapan kişiyle doğrudan temas halinde olduğumuz için toptancıya gitmeden bize geldiğinden fiyat düşük oluyor, bir günde 500 ya da 600 tane satarım dediğiniz zaman ki onu da satıyorsan ikinci sefer gittiğinde fiyatı minimuma alabiliyorsunuz. Çünkü şöyle bir güç oldu elimizde, günlük bizim şu anda trafiğimiz iyi düzeyde bununla birliktede yüksek satışlara ulaşınca ürünü çabuk tüketiyorsunuz bu da tedarikçiyi memnun ediyor bizi de memnun ediyor ve kullanıcı da ucuz fiyata alınca o da memnun kalmış oluyor.

Burak Büyükdemir: Peki, önümüzdeki dönemde sen girişimcilik serüvenine devam edeceksin değil mi? Sepeteindir’i büyültmeyi hedefliyorsun, peki ne planın var büyütmek için?

Kaan Veral: Aslında kafamda olan ilk planım, bu verdiğimiz fiyattan daha düşük fiyatta müşteriye ulaştırmak,

Burak Büyükdemir: Nasıl ulaştıracaksınız?

Kaan Veral: İthalatla birlikte bize daha ucuz gelecek biz daha ucuz fiyat sunabileceğiz, onun dışında da facebook la ilgili bir projemiz olacak yakın bir zamanda

Burak Büyükdemir: Nedir bu proje?

Kaan Veral: Kısaca şöyle bir örnek vereyim: facebook sayfamızda bir yazılımımız olacak orada önerme ve paylaşmaya yönelik puanlama sistemiyle 1. olacak kişiye Prag ve Paris gibi tatil turları hediye edeceğiz.

Burak Büyükdemir: Yeni yere taşınacaksınız.

Kaan Veral: Evet artık İstanbul’a gelmek istiyoruz.

Burak Büyükdemir: Neden Gebze’de durmak istemiyorsunuz orası daha ucuz değil mi?

Kaan Veral: İşlerimiz sürekli İstanbul’da olduğu için gidiş geliş maliyetleri artıyor. O maliyetleri azaltmak istiyoruz ki zaten Gebze’de de kira ücretleri de çok ucuz değil

Burak Büyükdemir: Peki şu an ikinci katta bulunduğun yere ne kadar veriyorsunuz.

Kaan Veral: Şu anda 1500 TL gibi bir rakam veriyoruz kiraya

Burak Büyükdemir: Evet pahalıymış, Beşiktaş’ta tutarsın artık 🙂

Kaan Veral: İstoçla Tahtakale arası olsun yeter.

Burak Büyükdemir: Sen de taşınacaksın o zaman bu tarafa doğru.

Kaan Veral: Evet düşünüyorum.

Burak Büyükdemir: Peki rekabet var mı?

Kaan Veral: Şöyle söyleyeyim, bizim alanda sadece tek ürün siteleriyle rekabet olabilir onlarla da zaten aşırı bir rekabet yok, tatlı bir rekabet denebilir, bazı siteler haftada 100-200 fırsat yapıyorlar yani bizim yapıya dönmeye başladılar çünkü onlar da anladı tek ürünle çok satış olmayacağını ama bazı siteler var tek ürünle başlayıp şu anda yapısı çok büyütmüş, yatırım almış siteler de var.

Burak Büyükdemir: Peki ürün yelpazesini değiştirmeyi düşünüyor musun, mesela oyuncakçı açayım ben diyor musun?

Kaan Veral: Hayır bu konsepte devam etmek istiyorum, hayatı kolaylaştıran, ilginç ürünler onun dışında da insanların ihtiyaç duyduğu ürünler satmaya devam edeceğiz

Burak Büyükdemir: Peki Kaan katıldığın için çok teşekkür ediyorum, sepeteindir’in de gelişmesini takip ediyor olacağız, cirolarının artmasını temenni ediyoruz.

Kaan Veral: Teşekkür ederim sağ olun.