Blog

Jaunt yatırım konusunda Oculus’u da geride bıraktı

VR yani sanal gerçeklik alanına yoğunlaşan bir girişim olan Jaunt, aldığı 65 milyon dolarlık yatırımla Oculus’un yatırım miktarını da geçti.

Oculus, Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınmadan önce yaklaşık 90 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Şimdilerde VR alanında bir ‘unicorn’ daha var. Yine Kalifoniya merkezli bir girişim olan Jaunt, Disney ve birkaç Hollywood şirketinin katıldığı yatırım turunda 65 milyon dolarlık yatırım aldı. Böylece aldığı toplam yatırım 100 milyon dolara ulaşan şirket, yatırım anlamında Oculus’u da geride bırakmış oldu.

Jaunt

Ancak Jaunt bir VR girişimi olarak Oculus’un rakibi olsa da aslında odaklandığı alan biraz farklı. Jaunt’un ana odağı VR teknolojisini canlı yayınlara entegre etmek. Bu sebeple kendilerini ”Live video” şirketi olarak tanımlıyorlar ve buna uygun çekim donanımları üretiyorlar. Böylece özellikle spor müsabakalarında daha gerçekçi bir atmosfer yaratmayı hedefliyorlar. Elbette sinema ve TV sektörünün dizi gibi diğer önemli oyuncuları da hedef dışında değil.

65 milyon dolarlık yatırımla birlikte ekibin hedefi çalışan sayısı artırmak ve uygulama örneklerini artırarak daha fazla işbirliğine imza atmak.