Blog

İyi Bir Lider Olma Yolunda İnsanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Gerçek

İş hayatında başarılı olmanın en önemli sırrı insanları – kendinizi, çalışanlarınızı, iş arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi – anlamaktır. İş hayatınızdaki stratejilerinizi belirlerken size yardımcı olabilecek 8 gerçeği şu şekilde sıralamak mümkün:

1.       Çoğu insan iyi niyetlidir: Dünyada şeytani düşüncelere sahip olan insanlar olsa da çoğunluğunun kalbi temizdir. Sahip oldukları kaynaklarla en iyisini yapmaya çalışırlar. Bu yüzden, siz de bu varsayımla yola çıkarsanız bu tarz insanlar sizinle çalışmak isteyeceklerdir.

2.       İnsanlar hikâyelerle düşünürler: Ateşin etrafında oturmuş ilk insanlardan bu yana güzel hikâyeler bizi hep büyülemiştir. Hikâyeler içinde olmadıklarında havada kalacak birçok gerçek ve olay hikâyeler sayesinde derin anlamlar kazanır. Bu yüzden, gerçekleri hikâyeler içerisinde anlatın ki daha çok müşteri, yatırımcı ve çalışan çekebilesiniz.

3.       İnsanlar duygusal karar verip mantıksal olarak bunu kendilerine açıklarlar: Çok az insan önce tüm gerçekleri değerlendirip sonrasında karar verir. Çoğu insan önce içinden geldiği şekilde karar verip sonra kendisine bunun iyi bir karar olduğunu açıklamaya yarayacak sebepler üretir.Bu yüzden, insanlar karar verirken onları önce duygusal olarak etkileyecek, daha sonra detaylı bakabilecekleri gerçekleri öne çıkarın.

4.       İnsanların seslerini duyurmaya ihtiyaçları vardır: Konuşamamak ya da konuştuğunuzda sizi dinleyecek çok az kişiye sahip olmak güçsüzlüğün en temel tanımıdır. Dinlemezseniz ilişki biter. Bu yüzden patronlar çalışanlarını dinlemelidir, satışçılar da müşterileriyle konuşmaktan daha çok onları dinlemelilerdir.

5.       İnsanlar güçlü ilişkiler kurmayı çok isterler: Birkaç ruh sağlığı bozuk insan dışında tüm insanlar diğer insanlarla uzun süreli ve derin ilişkiler kurmak isterler. Bu yüzden, çok yüksek başarıya ulaşmış her ürün veya hizmet günün sonunda insanları bir araya getirmiştir.

6.       İnsanlar önce acıdan kaçınmak sonra haz almak isterler: İnsan beyni önce hayatta kalma üzerinde tasarlanmıştır ve acıyı olabildiğince kendinden uzakta tutmak ister. Ancak güvende olduğunda kendini mutlu edecek şeyleri aramaya başlar. Bu yüzden iş hayatında “maliyetlerinizi düşürün” mesajı genellikle “işinizi büyütün” mesajından daha etkilidir.

7.       İnsanoğlu tarih boyunca çok değişmemiştir: Milenyum çocukları jenerasyonlarının farklı olduğu konusunda ısrarcılardır. Ama emin olun bu yapıdaki jenerasyonlar daha eski zamanlarda da mevcuttu.Bu yüzden, gençliğe de tecrübeye de aynı ciddiyette önem vermek gerekmektedir.

8.       İnsanlar kalıcı şeyler bırakmak isterler: Bu ister işiniz, ister çocuklarınız, isterse de yazdığınız bir kitap olsun tüm insanlar farklılık yaratarak bir parça ölümsüzlük hissi yaşamak isterler. Bu yüzden her anınızı nasıl geçirdiğiniz konusunda daha dikkatli düşünün çünkü mirasınızı şu an ve tam burada yaratıyorsunuz.

 

Kaynak

8 Essential Truths About People