Blog

İTÜ GATE başvuruları 1 Mayıs’a kadar devam ediyor

İTÜ ARI Teknokent’in bu yıl ikincisini düzenleyeceği “İTÜ GATE Uluslararası Hızlandırma Programı” için başvurular başladı.Başvuruların 1 Mayıs 2015’te sona ereceği İTÜ GATE, ürün ve servisleri uluslararası piyasalarda yer almaya hazır teknoloji tabanlı firmalara, iş geliştirme desteği ve uluslararası müşteri ve yatırımcılarla bir araya getirme imkânı sunuyor.

Mini MBA Eğitimi

Programa katılacak olan firmalara öncelikle uluslararası tecrübeye sahip profesyoneller tarafından tamamen ücretsiz olarak, iş modeli geliştirmeden pazar araştırması ve analizine uzanan mini MBA eğitimleri verilecek. 6 haftalık eğitim süreci; mentorluk, iş geliştirme atölyeleri ve müşteri odaklı sunum teknikleri ve yatırımcıya sunum hazırlıkları gibi farklı konuları da kapsayacak. Eğitimi başarıyla tamamlayan firmalar arasından seçilecek olanlar daha sonra İstanbul, Chicago ve San Francisco’da  uzman ve yatırımcılarla bir araya gelerek sunum yapma fırsatı yakalayacak.

ARI Teknokent Chicago Şansı

İTÜ ARI Teknokent, programın yurt dışı ayağında katılımcı firmalara geçtiğimiz ay açtığı ve dünyanın en başarılı kuluçka merkezlerinden Chicago 1871’in içinde yer alan İTÜ ARI Teknokent Chicago Ofisinde iş geliştirme imkânı da sunacak. Hem Chicago hem de San Francisco’da, firmaların faaliyet gösterdikleri sektöre odaklı doğru kişilerle randevu alınmasına yönelik destek ve danışmanlık sağlanacak.

Yerli Girişimciler Uluslararası Arenada

İTÜ GATE Uluslararası Hızlandırma Programı kapsamında girişimci firmaların uluslararası platformlarda yatırımcılarla buluşma fırsatı yakaladıklarını belirten İTÜ ARI Teknokent CMO’su Deniz Tunçalp, “Geçtiğimiz yıl başladığımız ve başarılı sonuçlar aldığımız programa bu yıl da devam ederek, Türkiye’deki girişimcilerin uluslararası arenada kendilerini tanıtmalarına destek olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Tunçalp, “Teknoloji tabanlı girişimci firmalarımızın dünyanın en iyi kuluçka merkezlerinin ekosistemlerinde mevcut ve potansiyel yatırımcılarla bir araya gelmesinin bu alanda sürdürülebilir bir başarı yakalamalarında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte biz de kendilerine verdiğimiz eğitimlerden danışmanlığa, strateji geliştirmeden işbirlikleri kuracakları yatırımcılarla tanıştırmaya kadar her konuda yanlarında oluyoruz” diye konuştu.

Milyon Dolarlık Başarı Öyküleri

İTÜ GATE Uluslararası Hızlandırma Programının ilk döneminde,  yatırımcıların Türkiye’den gelen girişimcileri, “yenilikçi ve merak uyandırıcı” bulduklarını aktaran Tunçalp, ”Amerika’ya giden 9 firmadan biri olan ve hastanelerdeki verimliliği artırmaya yönelik radyo frekansı ile tanıma (RFID) temelli çözüm sunan Borda’nın bugün Türkiye’de 21 hastane ile anlaşması bulunuyor. Önümüzdeki dönemde de toplam 6 milyon dolarlık satış bekleyen Borda, ABD’deki hızlandırıcı programını tamamladıktan sonra beş potansiyel müşteriye ulaştı. Zebra (Motorola Solutions) ile bir ortaklığa imza atıp, ABD’de 2 bin 500’den fazla hastaneye ulaşacak bayi/distribütör firma ile anlaştı” dedi. Tunçalp, İTÜ GATE ilk dönemden şu örnekleri de verdi:

“Perakende sektöründe ürün performansı ve karlılığı arttırıcı bulut tabanlı çözümler üreten Big Data Analytics şirketi Invent Analytics 2015’te ABD pazarına girmeyi hedefliyor. İTÜ GATE’in San Francisco ayağında IBM Venture Capital Investment Competition’ın finallerine kalan ve  finallerde ikinciliği kazanan Invent, ABD’li perakendecilerle masaya oturdu. 2015’in ilk çeyreğinde 1 milyon doların üzerinde hizmet sözleşmesi imzalayarak seneye hızlı başladı.  Bu başarı hikayeleri hem yaptığımız işin doğruluğunu bir kez daha göstermiş oluyor hem de gelecek hedeflerimizi büyütmemizde bizlere büyük bir motivasyon kaynağı sağlıyor. İTÜ GATE sayesinde birçok başarılı girişimcinin uluslararası pazarlara açılarak büyük başarılar yakalayacağına inancımız tam. Bu alanda kendini geliştirmek isteyen tüm firmaları programımıza bekliyoruz.”