Blog

İsveçli girişimcilerden girişimcilik manifestosu

İsveçli girişimciler ülkeyi bir Startup cenneti haline getirmek için bir manifesto yayımladı.

Tüm dünyada girişimciliğin gelecekte ülke ekonomileri adına en önemli büyüme alanı olacağı aşikar. ABD ve İsrail bu alanı herkesten önce keşfetti ve bugün birçok girişimi milyar dolarlık şirketlere dönüştürerek önemli bir gelir ve istihdamı bu alandan elde etmeyi başarıyorlar.

Her zaman istikrarlı ve disiplinli şirketleriyle tanınan Avrupa’da ise kültür, yeni girişimlerin doğmasının önünde bir engel teşkil ediyor. Bu sebeple halen dünya savaşı sonrası girişimlerinin eseri olan büyük ve köklü şirketlere ekonomilerin en büyük lokomotifi durumdalar.

Bu büyük şirketlerin uzun vadede büyüklüklerini yine koruyacaklarını söyleyebilir. Ancak dünya değişiyor ve yeni iş alanları yeni ekonomiler ortaya çıkmaya başlıyor. Büyük şirketlerin böyle değişimlere ayak uydurması zor ve ülke adına birilerinin yeni trenleri yakalaması gerekiyor.

İşte girişimcilik bu noktada devreye giriyor. Avrupa aslında girişimciliğe çok uzak olmasa da henüz rekabette geride olduklarının farkındalar. Bu sebeple Avrupa’da da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi birçok yeni girişimcilik hareketi ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda’da Neelie Kroes’un ülkesindeki girişimcilere verdiği tavsiyeleri sizlere aktarmıştık. Şimdi de İsveç’te bir grup girişimci ”The Swedish Startup Manifesto” isimli bir manifesto yayımlamış.

Manifestonun amacı uzun vadede İsveç’i girişimciler çıkaran bir ülkeden, girişimciler için cazibe merkezi olan bir ülke haline getirmek. Yani bir nevi ”Silikon Vadisi cazibesi” yaratmak. Ülke Spotify gibi dünya çapında popüler girişimler çıkartıyor olsa da halen ekonomik anlamda büyük şirketlerin kollanmasını ve desteklenmesini doğru bulmuyor ve hem bu yaklaşımı hem de kültürel bakış açısını değiştirmek istiyor. Zira ülkedeki şirketin yüzde 99’u küçük şirketlerden oluşuyor ve bunların çok azı büyüyebiliyor.

Swedish Startup Manifesto’nun altında birçok farklı girişim ve ajanstan isimlerin imzası bulunuyor. Manifesto’nun 5 ana başlığı şu şekilde;

1- İsveç neden startup’lara odaklanmalı? 

  İstihdam, ülkeye yabancı yatırım getirilmesi, imaj ve gelecğin şirketlerini yaratmak

2- Etkinleştirmek

      Kuralların iyileştirilmesi, temsil, girişimlerin yasal tanımları, ‘ceza vergisi’nin durdurulması, girişimci vizesi, paylaşım ekonomi ve public innovation

3- Yeteneklere erişim

 Çalışanlara hisse payı verilebilmesi, yabancı ülkelerden yeteneklerin ülkeye çekilmesi, çalışma izni konusundaki engellerin kaldırılması, ofis ve ev bulma konusundaki problemler

4- Yatırım sermayesine erişim  

  Ülke içerisinde yatırımların doğru alanlara yönlendirilmesi, inovasyon sistemi, yabancı yatırımcılara uygulanan çifte verginin kaldırılması, yatırımcılar için risklerin azaltılması ve şirket satın almalarının daha kolay hale getirilmesi

5-  Eğitim

İşçi değil problem çözen, girişimci ve inovasyona önem veren kişiler yetiştirmek, rol modeller yaratmak ve onları girişimcilerle buluşturmak

Sloganı ”İsveç’in geleceği startup’lar tarafından çiziliyor. Bugün. Şimdi.”  olan manifestoyu daha detaylı şekilde okumak isterseniz bu linkten pdf haline ulaşabilirsiniz.

Bu manifesto gösteriyor ki girişimcilik anlamında her ülkenin problemleri var ve girişimcilik her yerde zor. Hatta Türkiye’deki girişimcileri bazı Avrupa ülkelerinden imkan ve kültür anlamında daha şanslı olduğu bile söylenebilir. Bu sebeple hem ülke olarak hem de girişimciler kendi işleri konusunda çalışmaya ve gelişmeye devam etmeli. Doğru yolda olduğumuza hiç şüphe yok, çok çalışmak başarı için tek gerçek öneri.