Blog

İsveçli girişim MyFC hidrojen yakıt hücrelerini cebe getirmeyi hedefliyor

Hidrojen yakıt hücreleri genellikle otomobillerde görmeye alışık olduğumuz, kimyasal reaksiyonla enerji üreten karmaşık cihazlar. Ancak İsveçli bir girişim onları cebimize sokmak istiyor. 

İsveçli MyFC isimli girişim, CES 2016’da sergilediği bir ürünle dikkat çekmeyi başarmış. Otomobillerde kullanılan hidrojen yakıt hücrelerini oldukça küçük bir kutuya sığdıran girişim, bu sayede hiç prize takmaya ihtiyaç duymayacağınız bir harici batarya geliştirmiş. Standart li-ion harici bataryalar birkaç kez telefonunuzu şarj ettikten sonra bir prize ihtiyaç duyuyor. MyFC’nin Jaq isimli ürünü ise tuzlu su barındıran kartını hidrojen yakıt hücrelerine taktığınız sürece elektrik üretmeye devam ediyor. Bir anlamda hidroliz işleminin tersini uyguluyor.

Elbette bu sonsuz bir elektrik kaynağı değil. Tuzlu su tükendiğinde kimyasal reaksiyon da duruyor. Bu durumda başka bir kart takıp şarja devam edebiliyorsunuz. Peki sürekli yeni kartı nereden bulacaksınız? İşte burada devreye MyFC’nin iş modeli giriyor. MyFC şarj aletini size bedava veriyor, kartlar için de aylık 5 dolar ödemeyi kabul edeceğiniz bir kontrata imza atmanızı istiyor. Bu noktada operatörlerle işbirliği yapıp ücreti faturanıza yansıtmayı hedefliyorlar.

Şimdilik sadece İsveç’te satılan ürün yakında Dubai’de de piyasada olacakmış. 2016 sonlarında ise ABD ve Çin pazarına girmeyi hedefliyorlar. Ayrıca yine yol sonuna doğru kartları tümüyle geri dönüştürülebilir hale getirme hedefleri var. Böylece Li-ion pillerin aksine tümüyle çevre dostu bir ürün oldukları konusunda PR yapabilecek.