Blog

İşten kovulma sebebi yeni girişiminin ana fikri oldu

Girişimcilik dünyasında başarısızlık her zaman işin bir parçasıdır. Tüm girişimciler hayatının bir döneminde başarısızlığı tatmış ve bundan aldığı derslerle başarıya ulaşmıştır. Aynı şekilde Venture Capital şirketleri de başarısızlığı her zaman kabul eder. Genel kanı yatırım yapılan 10 şirketten 6′sının başarısız olacağı yönündedir.

Genellikle başarısızlık size pazarlama, fikir ya da ekip anlamında acı ama önemli tecrübeler kazandırır. Ethan Czahor ise her zaman hayal ettiği işten öyle kötü bir şekilde ayrılmış ki kovulma sebebi birden yeni girişiminin ana fikrine dönüşmüş.

Czahor, birkaç ay önce Jeb Bush’un başkanlık seçimi ekibinde baş teknoloji danışmanı olarak rol almış. Ancak sosyal medya stratejisini yönetmesi gereken bu adamın Twitter geçmişinde kadınlara ve eşcinsellere hakaret içeren mesajlar olduğunun farkedilmesi üzerine görevine hızlıca son verilmiş.

Hiç şüphesiz bu durum bu alanda çalışan birine önemli dersler verecektir. Ancak Ethan Czahor, bunun başka kişilerin de başına gelmemesi için harekete geçmiş ve Clear isimli uygulamayı geliştirmiş.

ethan_czahor_clear

Clear’ın görevi Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarınıza bağlanıp oradaki tüm geçmiş gönderilerinizi incelemek. Bu inceleme bir algoritma tarafından küfürlü, argolu ya da ırkçı terimleri filtrelemek yapılıyor. Ardından tüm sakıncalı görülen içerikler listeleniyor ve silinmek için sizin onayınıza sunuluyor. Clear üzerinden silinen içerikler orijinal kaynaklardan da otomatik olarak siliniyor. Böylece geçmişi arayıp o içeriği bulmak için uğraşmıyorsunuz.

Uygulama size bir ‘Clear’ skoru da sunuyor ancak şimdilik pek isabetli sonuçlar vermiyor.

Clear’ın tek şanssızlığı ise aynı isimle bir de ‘to-do list’ uygulamasının bulunması.

Elbette Clear Ethan Czahor’un görevine geri dönmesini sağlamayacak. Ancak özellikle politika alanında ilerlemek isteyenler için oldukça faydalı olabilir. Şuan için sadece İngilizce ile uyumlu olması Türkçe alternatifler için de bir fırsat yaratabilir.

Clear henüz tam sürümüyle yayınlanmadı. Uygulama için bir bekleme listesi bulunuyor.