Blog

İşinizi bırakmadan kendi Startup’ınızı kurmanız için 10 neden

Startupların başarısızlık oranının oldukça yüksek olduğu günümüzde, işinizden ayrılma kararı oldukça ciddi bir karar. Bu yazıda güvenli işinizi bırakmadan nasıl kendi startupınızı kurabileceğiniz konusunda öneriler sunacağınız.

Hiçbir zaman başarılı bir startup başlatmak için kendi işinizi bırakmanız şeklinde bir şart olmadı. Ailenizin garajına, arkadaşınızın evine taşının ve ürününüz ortaya çıkana çıkar az uyuyun.

Elbette mesainizin dışında bir de geceleri çalışmak, tüm enerjinizi bir problemi çözmeye harcamak zor bir iştir fakat startupların başarısızlık oranının 80% olduğunu göz önüne alınırsa işinizi bırakmamanız oldukça değerlidir.

Yazının geri kalanında hem tam zamanlı bir işte çalışıp hem de kendi girişimimi başarıya ulaştırırken bana yardım eden bazı püf noktaları sizinle paylaşacağım.

Ofis ortamınız size ilham verebilir

Paul Graham “Startup Fikirleri Nasıl Bulunur?” başlıklı bir yazısında başka insanların sorunlarının ne olabileceğini tahmin etmek yerine ilk elden deneyimlediğiniz sorunları tanımlamanız gerektiğini söylüyor. Elbette bu sorunları bir garajda deneyimlemeniz zor olabilir. Çalıştığınız ofis ortamında ise bunlar akın akın size doğru gelebilir. Bu problemleri çok daha iyi anlayacaksınız ve bu durum sizin doğru yanıtları bulmanıza olanak sağlayacak.

Deneyim kazanacaksınız

Bir iş yürütmek zordur fakat onun farklı yanlarını öğrendikçe işiniz git gide kolaylaşacaktır. Okyanusa atlayıp bir şekilde yüzmeyi öğreneceğinizi ummak yerine, bunun için hazırlanma fırsatına sahipsiniz. Eğer iyi bir şirkette çalışıyorsanız yönetim, liderlik, pazarlama, finans gibi konularda bilmediğiniz birçok şeyi öğrenebilirsiniz. Bir iş yürütürken ne yapılmaması gerektiğini gözlemleyebilir ve bunlardan ders çıkarabilirsiniz.

Diğerleriyle iletişim halinde kalmaya devam edebilirsiniz

İş arkadaşlarınızla bugün kurduğunuz ilişkiler herhangi bir şirkette sizin ömürünüzü uzatacaktır. Güçlü ve anlamlı ilişkiler kurarak aslında kendinizi gelecekteki bir çok fırsata hazırlamış oluyorsunuz. Bunlar güvendiğiniz insanları işe almak veya çok da bilgi sahibi olmadığınız bir konuda birinden hızlı bir tavsiye istemek olabilir; eğer onlarla iletişim kurmak için çabalarsanız bu yetenekli insan grubu size yardım etmeye her zaman hazır olacaktır.

Ortağınızı bulabilirsiniz

İş ortamı, çalışma arkadaşlarınızı ortak bir maceraya atılmadan önce profesyonel anlamda tanıma şansını sunduğundan ortağınızı bulmak için harika bir yerdir. Sınıf arkadaşlarınız veya en yakın arkadaşlarınızın aksine, ofiste çalışma arkadaşlarınızın bağlılığını ve yeteneklerini değerlendirebileceğiniz durumlarda beraber çalışma şansı elde edebileceğinizden sizin çözemediğiniz bir problemin üstesinden gelip gelemeyeceklerinden ve sizi tamamlayıp tamamlayamayacaklarından emin olursunuz.

İş yerinizdeki kaynaklardan yararlanabilirsiniz

Çalışma arkadaşlarınızın size uzak olan konularda uzmanlaşmış olduklarını düşünmek mantıklıdır ve bu kendi şirketinizi başlatırken sizin için yararlı olabilir. Bu profesyoneller sizin için hazır kaynaklardır. Çalışma arkadaşlarınızdan tavsiye isteyerek, bilgi sahibi olmadığınız konulardaki sorunlarınızı aşabilirsiniz. Eğer startupınız için bir websitesi dizayn etmek istiyorsanız, şirketinizin grafik tasarımcısından tavsiye isteyin. Kendi şirketinizi kurmak için yapmanız gerekenlerden emin değil misiniz? Finans departmanından birine kahve içip içmek istemediğini sorun. İşte bu kadar basit.

Potansiyel müşterilerle tanışabilirsiniz

Bu noktada sizin çalışma saatleri dışında yaptıklarınızın, iş vereninizin çıkarları ile çatışmadığından emin olun. Eğer çakışmıyorsa ve sizin çözümünüz iş vereninizin işine yarıyorsa, ilk müşterinizi buldunuz bile! Çözümlerinizi iş vereninize satmak düşündüğünüzden daha kolay. Şirketiniz sizin ürettiklerinizi kullanmak için daha meyilli olacaktır çünkü bu çözümleri kendileri ürettiklerinde harcayacakları kadar çok para harcamayacaklar ve çözümünüz bir şekilde onların gereksinimini karşılayacak. Ayrıca bir şeyler ters giderse yardım aramakla uğraşmayacaklar.

Anında geri bildirim alabilirsiniz

Her zaman iş arkadaşlarınızın anlık geri bildirimlerine güvenebilirsiniz. Benim şimdiye kadar aldığım en iyi geri bildirimler eski iş arkadaşlarımdandı çünkü arkadaşlar ve ailenin aksine onlar bunu profesyonel bir egzersiz olarak görürler ve cevap çoğunlukla yumuşatılmamıştır.

Otomatik dağıtım kanalına sahip olabilirsiniz

Eğer sizin çözümünüz işvereninizin müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyorsa, onlar sizin de kullanıcınız olabilirler. Tabi ki bu konuyu önce iş vereniniz ile konuşmalısınız. Çözümünüzü onların üzerinden satmak için anlaşma yapmak oldukça basittir. Bu konuda yaratıcılığınızı da konuşturabilirsiniz. Eğer iş vereniniz sizin çözümünüzü müşterileriyle iş birliği içinde olma amacıyla kullanıyorsa, müşterileri çözümünüz üzerinden şirketin bünyesine katmak için yollar bulabilirsiniz.

Finansal destek alabilirsiniz

İş vereninizin, startup’ınızı finansal açıdan desteklemesi için anlaşabilirsiniz. Risk Sermayesi’nden fon almanın aksine, işvereniniz sizin kim olduğunuzu ve neler yapabildiğinizi biliyor ve ayrıca büyük olasılıkla çözümünüz de onların uzmanlık alanıyla ilgili. Özellikle iş yerinde karşılaştığınız bir probleme yönelik çözüm ürettiyseniz.

Güvenli bir ağınız olacaktır

İstatistiksel olarak konuşursak şans sizin aleyhinize. Bu durumu ne bilmezden gelmelisiniz ne de sizin moralinizi bozmasına izin vermelisiniz. Birçok girişimci başarıya ulaşmadan önce bir kaç kez denemiştir. Aslına bakarsanız bu iyi bir şeydir çünkü her başarısızlık bir sonraki maceralarında kullanabilecekleri deneyimler kazandırmıştır. İşin gerçeği bir startup kurmaya çalışırken aynı zamanda da başka bir işte tam zamanlı çalışmak zordur fakat çekicidir. Çünkü en güvenlisi budur. Eğer başarısız olursanız çok daha çabuk kendinizi toplayabilir; ayağa  kalkmanız ve yeniden denemeniz için gereken enerjiye sahip olabilirsiniz.

Abartılmış medya görüşünün aksine, bir garaj projesi veya başarılı bir şirket inşaa etmek için bir gereklilik değildir. Şimdiden ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz ve bunlar tamamen risksiz. İstifa mektubunuzu imzalayıp ofisten kaçmadan önce bir daha düşünün.

Kaynak