Blog

İşinizi batırabilecek beş insan tipi

Girişimciler daha iyi kararlar vermek ve girişimlerini ileriye götürecek adımları atmak için önemli yeteneklere sahip olmalıdır. Onların liderliği ve vizyonerliği şirketin gelecek başarısı için kritik rol oynar. Girişimcinin her bir hamlesi girişimin geleceğine bu denli etki ediyorken, girişimcinin etrafındaki insanların ona yaptığı etkiler de dolayısıyla şirketin geleceğinde belirleyici rol oynayabiliyor.

Karar vericilerin etrafındaki insanlar, öyle ya da böyle verilen kararlarda etkili olurlar. Bunun en iyi örneklerinin Orta Çağ saraylarında yaşandığını biliyoruz. Girişimlerde de karar vericinin etrafındaki insanlar, çoğunlukla yapıları ile istemsiz olarak girişimciyi etkileyebiliyor. Şayet kötü etki altında kalıp yanlış kararlar silsilesine düşmek istemiyorsanız, işinizi batırabilecek bu beş insan tipinden uzak durun.

Mızmız

Sürekli şikayet edecek bir şeyler bulan insanlar çok rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilir, özellikle de dinamik bir çalışma ortamında. Bu çalışanların sürekli negatif olan tutumları, siz dahil ekibin geri kalanının motivasyonunu ve heyecanını törpüleyebilir. Ofis atmosferini ve yaratıcılığı kötü yönde etkileyen mızmızların arasına kalmamaya özen gösterin.

Bay ve bayan doğru

Hata yaptıklarını, yanlış olduklarını kabul etmekten nefret eden insanlar her yerdeler! Yanlış oldukları gün gibi ortada olsa bile bunu kabul etmezler ve ortaya attıkları fikri savunmaya devam ederler. Bu tarz insanlarla tartışmak çok zamanınızı alır, yorucudur ve çoğu zaman anlamsızdır. Girişimciler açık görüşlü, tartışmayı ve öğrenmeyi seven insanlarla çalışmalıdır. Ancak o zaman tartışmalar ego kavgaları yerine beyin fırtınasına dönüşebilir.

Tembel

Bu insanlardan her ofiste en az bir tane vardır. Bir şekilde sürekli meşgul olmayı başarırlar fakat hiçbir projeyi zamanında teslim edemezler. Tembel, sürekli erteleyen, her fırsatı işten kaçmak için değerlendiren ve araştırmak yerine diğerlerinden yardım isteyerek kolay bilgiyi hedefleyen çalışan tipidir. Tembellerle ilgili bir diğer ilginç bilgi ise sürekli çok konsantre görünmelerine rağmen aslında hiçbir zaman sıkı çalışmamalarıdır.

Pollyanna

Girişimcilerin ve girişimin çekirdek ekibinin pozitif düşünürler olması bir avantaj olsa da, iş dünyasında başarılı olmak için gelişmeleri gerçekçi bir şekilde ele almanın önemli bir yeri vardır. Bazı insanlar çok pozitif düşünür fakat aldıkları kararlar gerçeklere dayalı değildir. Çoğu zaman verdikleri her kararının bir sonucu olacağını düşünmezler bile. Bu gereğinden fazla pozitif insanların sonunu düşünmeden verdikleri kararlar girişimin şarampole yuvarlanmasına sebep olabilir.

Akıl çelen

Tembel kadar sık olmasa da, profesyonel kariyerinizin bir bölümünde akıl çelene rastlamışsınızdır. Bu insanlar öncelik sıralamasından habersizdir. Büyük resmi göremeyecek, sürekli olarak işin görece daha az önemli bir bölümüne odaklanırlar ve her fırsatta bunun çok önemli olduğunu iddia ederler. Sürekli ‘çok acil’ yapılması gereken işler ile ortaya çıkarlar ve küçük şeylerle siz dahil ekibin geri kalanının dikkatini dağıtırlar. Zaman yönetimine elveda demek istemiyorsanız, akıl çeleni dizginlemeniz şart.