Blog

İşinize daha iyi odaklanmanızı sağlayacak 5 plug-in

İş ortamında daha iyi odaklanmanızı sağlayacak değişiklikler yapabilirsiniz. Rahat ama dik oturma pozisyonu sunan bir koltuk, işi ışıklandırma, havadar bir ortam. Belki sevdiğiniz bir müzik ya da tercihinize göre tamamen sessiz bir ortam. Ama tüm bunlara rağmen siz farkında olmadan konsantrasyonunuzu dağıtan, düzeninizi bozan şeyler olabilir. Size önereceğimiz tarayıcı eklentileri işinizi kolaylaştırmak için özel olarak düşünülmüş;

PasswordBox

En sinir bozucu şeylerden biri şifrelerle uğraşmaktır. Kredi kartı, cep telefonu, sosyal medya hesapları, geliştirici hesapları, e-posta adresleri derken hatırlanması gereken onlarla şifreniz olabilir. Bunlardan birini unutmak sizi bir anda işinizden alıkoyabilir, odağınızı darmadağın edebilir. PasswordBox bunun yaşanmaması için geliştirilmiş. Siz bir kullanıcı adı – şifre girdiğiniz anda eklenti bunu algılıyor ve hemen listesine kaydediyor. Elbette bunu standart olarak sunan tarayıcılar da var ama eğer bu fonksiyona sahip değilseniz PasswordBox ilacınız olabilir.

 Pocket

Çalışırken bazen internete bir araştırma yapma, bir şeyleri kontrol etme ihtiyacı duyabiliriz. İşte tam bu anda bir makale, bir haber görürüz ve bir anda kendimizi linkten linke atlarken 20 dakika kaybetmiş şekilde buluruz.

Pocket bir nevi Facebook’un ‘kaydet’ özelliğine benziyor. İşi kendinizi bir anda makalelere, LinkedIn güncellemelerine dalmış şekilde bulmanızı engellemek. Tarayıcıların standart bookmark özelliğinin aksine Pocket kendini sağ tık menüsüne ekliyor ve kaydetmek istediğiniz sayfadayken ikonuna tıklamanız yetiyor. Böylece link daha sonra okumanız için sade bir listeye ekleniyor. Basit ama kullanışlı bir eklenti.

Inbox Pause

Araştırmalara göre bir kişi e-posta adresini kontrol ettikten sonra yeniden işine odaklanması 16 dakikayı buluyor. Gün içerisinde defalarca e-postalarımızı kontrol ettiğimizi düşünürsek bu çok ciddi bir zaman kaybı demek. Inbox Pause, önemli bir e-posta beklemediğiniz anlarda tüm adreslerinizi donduruyor ve belirlediğiniz süre boyunca kimsenin dikkatinizi dağıtamamasını sağlıyor. Özellikle uzun kod yazma süreçlerinde tercih edilebilecek bir eklenti.

StayFocusd

Bir başka zaman tüketici süreç ise sosyal medya sitelerine girmekle başlıyor. Facebook, Twitter gibi sosyal medya sitelerine girdiğinizde gönderiler ardı ardına dikkatinizi cezbediyor ve farkında olmadan değerli dakikaları kaybediyorsunuz. Geçmişte bazı şirketler bunu engellemek için sosyal medya sitelerine erişimi engelliyordu. Ancak artık sosyal medyaya ihtiyaçları olduğunu biliyorlar. StayFocusd bu konuda gerekli çözümü sunuyor.

StayFocusd’yi hangi sosyal medya sitesini ne kadar süreyle bloke edeceğiniz konusunda programlayabiliyorsunuz. Böylece odaklanmanız gerektiğinde sosyal medyadan uzak durabileceksiniz. Ama tek seçenek bu değil. Gerektiğinde kendinize bir süre de belirleyebilirsiniz. Böylece sosyal medyada günde kaç dakika geçirmeniz gerektiğini konusunda bir limit belirleyebilir ve bu süre dolduğunda uygulamanın sizi engellemesini isteyebilirsiniz.

Sidekick

Son olarak Sidekick aklınızdaki başka bir kuruntudan kurtulmanızı sağlayacak. Bazen bir mail attığınızda cevap alamazsanız aklınızda sorular dolanmaya başlar. Acaba postanız spam’e mi düştü, gözden mi kaçtı yoksa karşınızdaki kişi yanıt vermekten kaçıyor mu? Sidekick, gönderdiğiniz e-postalar okunduğu anda size anlık bildirim yapıyor. Böylece onun e-postanızı okuyup okumadığını anında görebiliyorsunuz.

orijinal liste