Blog

İşinizden Ayrılmadan Başarılı Bir Girişimci Olabilirsiniz

Gerçekten istediğiniz şeyleri yapmaya başladığınızda hayatınızda olumlu değişiklikler olur. Maalesef insan doğası, başkalarının söylediklerini yapmayı, açtığı yollardan gitmeyi her zaman daha kolay bulmuştur. İstediğinizi yapmak elbette riskli bir iştir. Bir çok insan bu riske girmek istemediği için oldukları yerde kalırlar, üstelik şikayet de ederler. Uzun vadede bu şikayetler ilişkileri, kariyerleri ve hatta hayatları zedeler.

Girişimciler istedikleri yoldan ilerleyen liderlerdir. Bilimsel araştırmalar başarılı girişimcilerin sosyal algılarının daha açık olduğunu ve yeni sosyal durumlara kolaylıkla adapte olabildiklerini, kendilerini kandırmayı tercih etmediklerini gösteriyor. Koşullardan şikayet etmiyorlar, şikayet edecek bir durum olduğunda o durumu değiştirmekten çekinmiyorlar.

Gün içinde yaptığınız işi bırakmadan başarılı bir girişimci olmanın 10 sırrını sizinle paylaşalım:

1 – Önce siz! Sevdiğiniz şeyi yapmak için yeterli enerji ve tutkunuz yoksa, başarılı olamazsınız. Sağlığınız, enerjiniz dünyanızdaki diğer her şeyden ve herkesten daha değerli. Başarılı bir girişimci olmanın tek yolu kendinize ekstra iyi bakmanızdan geçer. Bu da sizi heyecanlandıran her neyse ona enerjinizi ve odağınızı korumanızla mümkün olabilir. Yorucu bir iş gününün sonunda yan bir projeye zaman ayırabilmeniz ancak o işe tutkuyla bağlıysanız mümkün olur.

2- Kazançlar sadece projeniz için nakit akışıdır, fatura ödeme yolu değil. Sabah dokuz akşam altı, ortalama bir işte çalışıp kazanacağınız parayla kiranızı, arabanızın taksidini ve yıl içinde maksimum 15 günlük bir tatili ödemek, emeklilik yıllarınızda rahat olmak için bankaya üç beş kuruş koymaya çalışmak sizin için anlamlı bir hayatsa önden buyurun. Günümüzde çoğunluğun böyle yaşamayı tercih ettiğini görmek de zor değil. Fakat başarılı bir girişimcinin hayata bakış açısı bu olamaz. Kazanacağınız para, projenizi geliştirmek için akışkan bir paradan başkası değildir.

3- Farkındalığa Kıymet Verin Müşterinizin sizinle ilgili olan farkındalığı ve sizin kendinizle ilgili olan farkındalığınız önemsemeniz gereken çok kilit iki noktadır. Enerji dikkatin ve ilginin kaydığı yöne doğru akar. Sizin ve müşterinizin ilgi ve dikkatinin doğru yerlerde olduğuna emin olun.

4-Başka girişimcilerin onay ve beğenilerini beklemeyin Başka girişimcilerin sizi takdir etmesine odaklanmak yerine müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmanız sizin yararınıza olacaktır.

5-Bırakın, doğru insanlar sizi bulsun Birilerinin peşinde koşmak mutlaka vakit kaybıdır. Sizin çekmek isteyeceğiniz insanlara uygun olmak çözümdür. O zaman doğru insanlar zaten sizi bulacaktır.

6- Hangi alanda zayıf olduğunuzun bilincinde olun Bir konuda başarısızsanız, onu neden yapasınız? Neden üstüne gidesiniz? Başarılı girişimciler hangi alanda iyi olup hangi alanda iyi olmadıklarını çok iyi bilirler.

7- Küçük oynamayın Girişimci fikirlerinizi ve isteklerinizi saklamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bunların hayal olduğunu düşünebilirsiniz. Bu doğru değil. Kendinizi kısıtlamayın, oyunun içine %100 girin.

8- Büyük resmi görün İş hayatında başarılı olmanın tek yolu skalayı geniş tutmaktır. Skalayı geniş tutmazsanız müşteri kaybetmeniz, hatta işinizden olmanız mümkün. Sistemin tümüne hakim olun.

9- Detaylarda boğulmayın Küçük taktiksel değişimleri çok da gözünüzde büyütmeyin. Satın al butonu kırmızı değil de turuncu olsaydı daha çok satacaktık diye bir gerçek yok. Bunun yerine müşterilerinizle iletişiminize ve onların taleplerine odaklanın.

10- Seçeneklerinizi çoğaltın Seçenekler size özgüven verir. Girişimcilik hayatınızda genel anlamda faydalıdır çünkü size seçenekler sunar ve sizi iyi hissettirir. Kendi projenizi başlatmak hayattaki seçeneklerinizi artırmanın hızlı bir yoludur aslında.