Blog

İşe Alınmanızı Sağlayacak En Önemli Yetkinlikler

LinkedIn 2015 yılında insanların işe kabul edilmesini sağlayan en önemli yetkinlikleri açıkladı. LinkedIn bu veriyi 2015 yılı boyunca websitesi üzerinden yapılan bütün işe alım aktivitelerini analiz ederek elde etti.

Bulut Bilişim ve Dağıtılmış İşlem

2015 bulut bilişim yılıydı, bulut bilişim ve dağıtılmış işlem en çok aranılan yetkinlik olması hiç şaşırtıcı değil. Bu trendin 2016’da da artarak devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle, eğer hızlı bir şekilde işe alınmak istiyorsanız, Hadoop, HBase ve Hive gibi konularda bilgi sahibi olmaya başlayın.

İstatistiksel Analiz ve Data Madenciliği

Eminim ki herkes 2015 yılı boyunca en az bir kere big data hakkında bir makale görmüştür. Big data (Büyük veri), gün geçtikçe onlarca post, tweet, fotoğraf ve video ile büyümeye devam ediyor. Sonuç olarak, şirketler her zamankinden daha fazla veri ile uğraşıyorlar. Doğru müşteriyi hedeflemek ve onlara doğru ürünü pazarlamak amacıyla, bu veriler analiz edilmeli. Dolayısıyla, şirketler istatistik bilen ve SPSS, SAS, KNIME, R Programı gibi araçları kullanabilen çalışanlara ihtiyaç duyuyorlar.

Pazarlama Kampanyası Yönetimi/ SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

İnternet döneminden önce, en büyük pazarlama aracı televizyondu. Günümüzde ise, internet pazarlama amacıyla oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve televizyondan daha iyidir. Çünkü internet reklamları kolayca ölçülebilir. Şirketler çerezleri ve değişik algoritmaları kullanarak müşterilerini kolayca takip edebilir ve onlara sadece ilgilendikleri reklamları gösterebilirler. Dolayısıyla, birisi bu reklamları yaratmalı ve onların bütçesini yönetmelidir. Sonuç olarak, pazarlama kampanyası yöneticileri ile birlikte SEO ve SEM pazarlamacıları bu reklamları tasarlama, yerleştirme ve yönetmek ile yükümlüdür. Eğer bu işlerden bir tanesine kabul edilmek istiyorsanız, Google Adwords, Google Analytics ve bir çok e-mail pazarlama programları gibi internet pazarlaması araçlarını öğrenmek zorundasınız.

Birleşme Yazılımları Geliştirme

Yazılım programlarındaki yetkinlikler 2016’da da oldukça gözde olacak. Şirketler bir çok bilgisayar programı kullanır ve bütün programların birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmak oldukça zordur. Bazen, şirketler iki farklı sistem kullanmak için şirket içi yazılımlar geliştirmek zorundadırlar ki şirketin kullandığı yazılımlar uyum içerisinde çalışabilsin. Bu nedenle, bir çok şirket 2 veya daha fazla farklı programın bir arada çalışmasını sağlamak amacıyla birleşme yazılımları geliştiren kişilere ihtiyaç duyarlar.

Mobil Uygulama Geliştirme

Aklınıza gelen her şey için bir uygulama olabilir. Yine de, şirketler her geçen gün müşterileri için daha fazla uygulama üretiyorlar. Bu uygulamaları üretmek de tek başına yeterli değil. Uygulamalar düzeltilmeli ve değişen teknolojiye göre güncellenmeli. Bunun sonucunda hala nasıl uygulama geliştirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, hala geç kalmış sayılmazsınız!.

Kaynak