Blog

İşaret Dilini, Sözlü Dile Çevirmek İçin Giyilebilir Teknoloji Kullanılabilir mi?

Giyilebilir teknoloji etrafımızı sarmaya başlamış durumda. Şimdilik kalp ritmimizi, yürüyüş mesafemizi ölçme üzerine yoğunlaşmış olsa da gelecekte gelişen teknolojiyle birlikte hayatmızın çok daha farklı alanlarına girebileceğine hiç şüphe yok.

Üstelik giyilebilir teknoloji, hayatımıza yeni şeyler katmanın yanında bazı sorunlara çözüm de getirebilir. Örneğin evcil hayvanlar için geliştirilen akıllı tasmalar, onların kaybolmasını önlüyor. Gelecekte evcil hayvanlara yönelik giyilebilir ürünler pazarının büyük bir hacme ulaşması bekleniyor.

Engelli kişiler ile iletişim de giyilebilir teknolojinin çare bulabileceği alanlardan biri. Şimdilik bu konuda fiziksel bir ürün görmesek de bazı fikirler var. Örneğin İsveç’teki Berghs İletişim Okulu öğrencileri, Google’ın böyle bir ürün geliştirdiğini hayal ederek ortaya bir konsept çıkartmış.

Google, projeyle uzaktan yakından ilgili değil. Öğrenciler sadece bunun büyük şirket tarafından yapılabileceğini hayal edip, konsept yaratmışlar. Yani videoda Google’ın böyle bir ürün geliştirebileceği hayal ediliyor. Google’ın ne böyle bir ürünü var, ne de çalışması.

Konsept ürün, bileğe takılabilen ve koldaki kas aktivetelerini izleyen bir cihazdan ibaret. Bu cihaz, koldaki kas aktivetelerinden kolunuzun ve parmaklarınızın hareketlerini algılayabiliyor. Bu hareketler, işaret dilinden bazı harfleri temsil ediyorsa cihaz akıllı telefona bilgi gönderiyor ve telefon da bu işaretleri sesli cümlelere dönüştürüyor.

Google, bu ürünün tersten çalışan haline sahip. Yani siz konuştuğunuzda bunu yazılı bir metne dönüştürüp duyma engelli bir kişinin sizi anlamasını sağlayabiliyor.

Henüz kas aktivitelerinden işaret dilini okumayı mümkün kılan bir cihaz geliştirilemedi. Ancak parmak ucundan kalp ritme ölçme de yakın zamana kadar pek mümkün gibi görünmüyordu. Kim bilir belki de ileride bu öğrencilerin vizyonu da gerçeğe dönüşür.

Mashable