Blog

İş Stratejinizde Bahar Şenliği

Bahar sonunda geldi ve 2016 nın ilk 3 ayı bitmek üzere, durmak değerlendirmek ve işinizin durumu ile ilgili düşünmek için mükemmel bir zaman. Yılın bu zamanını seviyorum. Kışın sıkıcı günleri daha ılık havaya kendini bırakırken, pazardaki enerji seviyesi de artıyor gibi görünüyor. Şimdi stratejinizi kontrol etmek, sizin ve takımınızın ikinci çeyreğe daha güçlü başladığından emin olma zamanıdır.

İlk ve öncelikli olarak, dinlenmeye vakit ayırın.

Mart/Nisan ayları gibi insanları tükenmiş hissetmeye başlarlar. Her şeyden sonra, çok az tatil yaparak insanlar 3 aydır çok yoğun bir biçimde çalışıyorlar. Bu nedenle ikinci çeyreğe başlamadan önce durmak ve rahatlamak için bir kaç gün tatil yapmak çok önemlidir. Kendimizi maruz bıraktığımız sürekli bilgi akışı nedeniyle Gerçekten rahatlamak ulaşılması zor bir şeydir. Bir yağmur gibi yağan Eposta, mesaj, Slack mesajları ve sosyal medya bildirimleri nerede olursak olalım bizim sürekli ilgimizi talep etmektedir. Perspektif kazanmak ve açık düşünmek için, kendiniz bu ilgi dağıtıcılardan uzaklaştırmalısınız. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu ise bağlantıyı koparmaktır.

Bunu yapmak tabiki denildiği kadar kolay değildir. Bu hiç bitmeyen bilgi akışının bağımlısı olduğumu önce ben itiraf edeceğim. Beni bağlı, üretken ve güvende hissettiriyor. Fakat üzücü gerçek ise sürekli bağlı olmanın gerçek olmayan bir konfor duygusu oluşturduğudur. Genelde bağlı olmayı gerçek ilişki ile; meşgul olmayı ise gerçek üretkenlik ile karıştırırız. Bağlantıyı koparmak ve bir süre dijital dünyadan kopmak sisteminizi yeniden başlatmanıza ve anı yaşamanıza yardım edecektir. Bu zorlanmış farkındalık zorlayıcı olabilir fakat rahatlamanın ilk ve en önemli adımı yeniden şarj olmaktır.

Kendi kendinizi değerlendirin

Takımınızın toplam performansını değerlendirmeden önce, ilk başta kendinizi değerlendirmelisiniz. Girişimci bir CEO olmaktan daha yalnız bir iş yoktur. Bu eşitinizin olmadığı bir iştir, sadece çalışanlar ve hisse sahipleri. Dürüst ve eyleme dökebileceğiniz bir geri dönüş almak zordur dolayısıyla hayatınızı sürdürmek için güçlü bir farkındalık duygusuna sahip olmalısınız. Kendinizi bilmeden hayatın size sunduğu denemeler ve türbülanslara verdiğiniz tepkileri kontrol etmek imkansızdır. Bu özellikle liderler için önemlidir çünkü onların hareketleri (kasıtlı veya bilmeden yaptıkları) bütün bir organizasyonu temsil etmektedir. Güçlü ve zayıf yanlarınızı analiz etmekle beraber sizi neyin heyecanlandırdığı veya neyin endişelendirdiğini bilmek bir liderin yapabileceği en önemli egzersizlerden biridir.

Kişisel farkındalığa doğru ilk adım hayatınızda stress, endişe ve olumsuz duygulara yol açan durumları fark etmektir. Bu kişisel farkındalık gelecek yıl karşılacağınız güçlüklere takımınızın ve sizin daha hazırlık olmasını sağlayacaktır. Unutmayın, olumlu veya olumsuz olmak bir seçenektir, sadece bunu fark edecek kadar kişisel farkındalığınız olmalıdır.

Yılın geri kalanında doğru yolda olduğunuzdan emin olun

Her iş inişlere ve çıkışlara sahiptir; önemli olan her durumdan bir ders çıkarmaktır. Girişimciler çeyrekte nelerin iyi neler kötü gittiği konusunda dürüst olmalıdırlar.

Takımımızın büyümesi nedeniyle BodeTree için 2016 nın ilk çeyreği oldukça önemliydi. Yeni bir CFO muz var ve satış takımımızı gözle görülür şekilde büyüttük.Yeni yetenekler getirmek işimizin gençleşmesine etki etti ve iç süreçlerimize ihtiyacımız olan yapıları ekledi.

Çeyrekte gözle görülür kazançlar elde etsek de, aynı zamanda zorluklarla da karşılaştık. Hızlı büyümenin kötü yanlarını fark ettik. Stratejilerimizi gözden geçirmek ve onları iyileştirmek nasıl ilerleyebileceğimiz üzerinde büyük bir değişiklik yaptı.

Her zaman yılın ilk çeyreğinin ayar ve planlama zamanı olduğunu hissettim. Sona yaklaştıkça, değerlendirmek ve değiştirmek önemlidir çünkü böylece yılın geri kalanı olabildiğince üretken geçeiblir. İlk adım rahat olduğunuzdan ve zihninizi boşalttığınızdan emin olmak. Bu noktadan sonra, kendi performansınızı, takımınızın performansını ve bütün stratejinizi değerlendirebilirsiniz. Eğer yapılması gereken değişiklikler varsa, şimdi onları yapma zamanıdır. Bahar devam ettikçe, organizasyonunuz büyümeye ve gelişmeye daha iyi hazırlanmış olacaktır.

 

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/chrismyers/2016/03/27/spring-cleaning-your-business-strategy/#7a7267f366cc