Blog

Internet.org Uygulaması Zambiya’da Ücretsiz İnternet Erişimi Sunuyor

Facebook’un bir süre önce başlattığı internet.org projesi, dünyada internet erişimi olmayan ya da çok sınırlı olan kişilere daha iyi bir internet deneyimi sunmayı amaçlıyor. Bunun ilk somut adımlarından biri de internet.org uygulamasıyla yapıldı.

Facebook ve Google’ın paylaştığı internete daha fazla insana yayma vizyonu iki farklı uygulamayla hayata geçiriliyor. Google balonlar, İHA’lar ve hatta uydular kullanarak internet erişimi olmayan bölgelere internet götürmeyi hedefliyor. Facebook ise daha çok imkansızlıklar nedeniyle internete erişemeyen kişilere yönelmiş. Yani cihaz sahibi, internet erişimi sunulan bir bölgede yaşayan fakat yüksek fiyatlar nedeniyle internet satın alamayan kişiler… Facebook’un verdiği rakamlara göre dünya nüfusunun %85’i hücresel servislerin bulunduğu bölgelerde yaşıyor fakat sadece %30’u internet kullanıyor.

İlk adım Zambiya’da atılmış. Zambiya’daki internet kullanıcıları, internet.org uygulaması üzerinden ücretsiz olarak internete erişebiliyorlar. Bu uygulamanın içerisinde Facebook Messenger, sağlık, hava durumu, Google arama, Wikipedia gibi servislere erişim var. Ancak bu hizmetten yararlanmak için ülkedeki operatörlerden biri olan Airtel abonesi olmak gerekiyor.

Uygulama, ucuz cihazlarla kullanılabilmesi için şuan sadece Android versiyonuna sahip.

Bakalım Facebook bu konudaki çalışmalarını ne kadar yaygınlaştırabilecek…