Blog

Internet aslında çocuklar için zararlı değilmiş

İngiliz bilim adamlarına internet ve bilgisayar kullanmanın çocukların beynine bir zarar vermiyor. En azından bu yönde bir kanıt yok.

Son olarak Steve Jobs’ın çocuklarının iPhone ve iPad gibi cihazları kullanmasına pek müsade etmediği yönünde yazılar ortaya çıktı. Apple’ın efsanevi CEO’su, dünya çapında başarılı olan cihazların çocuklarını asosyal yapmasından endişe ettiği için onların kullanımına sınırlandırma getirmişti.

Birçok kişi küçük yaşta bilgisayar kullanmanın fiziksel zararlara sebep olduğunu düşünür. Ancak University College London ve  University of Oxford’daki bilim adamları bu konuda bilimsel bir kanıt olmadığını söylüyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar bilgisayar ya da internet kullanmanın beyinde bir hasara sahip olmadığını ortaya koymuş. Elbette bu konuda daha detaylı araştırmalar olmadan önce konuşmak yanlış olur. Ancak internetle büyüyen çocukları daha farklı bir şekilde gelişiyor ve bu yeni bir jenerasyonun bir öncekinden farkını temsil ediyor.

Bilim adamları internet ve bilgisayar – akıllı telefon gibi cihazların sosyal etkileri konusunda ise hemfikir. Birçok çocukta yoğun kullanım neticesinde kişilik sorunları ve asosyallik sorunları oluştuğunu belirten uzmanlar, henüz bu konuda da yeterince veri olmadığını savunuyor.

Elbette çocuklarımızı internet ve cihazlardan uzak tutmamız bugünlerde onların pek de iyiliğine olmayacaktır. Sonuçta gelecekte içinde olacakları dünyada bunları sıkça kullanacaklar. Geleceğin girişimcileri de o çocuklar arasından çıkacak. Fakat tümüyle serbest bir erişim de faydalı olmadığı bir gerçek. En iyisi onlara bu konuda bir bilinç kazandırmak.