Blog

Intel Türkiye Ar-Ge Merkezini Açtı

Intel’in Türkiye’deki ilk Ar-Ge merkezi İTÜ’de açıldı.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Intel’in Türkiye’deki ilk Ar-Ge ofisi bugün açıldı. İTÜ Arı3 binasında açılan Ar-Ge merkezi, daha çok işbirliği çalışmalarına destek verecek.

Açılış toplantısına Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Intel Türkiye – Orta Doğu ve Afrika Bölge Müdürü Çiğdem Ertan, Intel Avrupa Labs Proje Sorumlusu Brian Queen ve BTK Başkanı Tayfun Acarer katıldı.

Intel, Ar-Ge ofisinde ilk etapta 12 çalışanla yola çıkıyor. Bu çalışanlar, projelere destek verecek mühendislerden oluşuyor. Intel’in hedefi üniversite, endüstri ve girişimci işbirlikleriyle projelere destek sağlamak. Bu projelerde odaklanılan alanlar ise nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojiler olacak. Özellikle yeni projelerle ilgili patentlere önem verileceği belirtildi.

Intel Ar-Ge Merkezi, önümüzdeki dönemde Türkiye’de tüm üniversitelerle işbirliği geliştirmeyi hedefliyor. Ar-Ge projelerinde hedef Intel’e yeni teknolojiler geliştirmekten çok yeni projelere Intel’in ürünlerini entegre etmek. Bunun bir göstergesi olarak da geliştirici platformu Galileo’ya büyük önem veriliyor. Intel, Türkiye’de 5 yılda 40 milyon dolar gibi bir rakamı ekosisteme harcamayı hedeflediğini açıkladı.