Blog

intel Nesnelerin İnterneti’ni çok sevdi

Nesnelerin interneti ya da Internet Of Things halen küçük, gelişmekte olan bir pazar olarak görülebilir. Ancak intel gibi dev bir firma için bile artık önemli bir pazar olmaya başlamış durumda. Intel, 2014 yılında nesnelerin interneti için ürettiği cihazlardan 2.1 milyar dolar gelir elde etmiş.

Intel’in nesnelerin interneti konusuna büyük önem verdiğini hep duyuyoruz. Şirket özellikle düşen pc satışları ve mobil pazardaki yoğun rekabet nedeniyle yeni büyüme alanları aramaya başlamıştı. Bu alanlardan biri olarak seçilen nesnelerin interneti, intel için önemli yatırım alanlarından biri oldu.

Görünüşe göre verilen karar oldukça isabetli. Zira 2014 yılında intel’in en hızlı büyüyen iş kolu nesnelerin interneti olmuş. 2014 yılında %19 büyüme kaydeden bu departman şirkete 2.1 milyar dolar gelir getirmiş.

Bu büyümenin dikkat çekici detaylarından biri intel’in özellikle girişimcilere verdiği destek. Şuan büyük üreticiler arasında nesnelerin interneti konusuna çok büyük yatırım yapan şirketler yok. Intel hem işbirlikleri hem de ar-ge merkezi aracılığıyla verdiği desteklerle nesnelerin interneti pazarında yeni girişimcilerin doğmasına destek oluyor. Girişimlerin geliştirdiği ürünlerde kullanılan sensör, işlemci ve kablosuz haberleşme cihazları da intel’e gelir sağlıyor.

Intel Türkiye’de de girişimcilere destek vermek için 2014 yılında bir ar-ge merkezini hayata geçirmişti.