Blog

Intel gerçek zamanlı ”Matrix efekti” yaratabilen Replay Technologies’i satın alıyor

Teknoloji devi Intel, İsrail merkezli bir girişimi satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu. Replay Technologies, özellikle spor alanında tekrar gösterimlerde gerçek zamanlı ‘Matrix efekti’ sağlıyor.

Daha önce de spor alanında girişimlere yatırım yapan Intel, Replay Technologies ile de birlikte bazı pilot çalışmalar yürütmüştü. Görünüşe göre iki şirket arasındaki iletişim, bu satın almanın yolunu açmış.

Replay Technologies isminden de anlaşılabileceği gibi tekrar gösterim üzerine yoğunlaşan bir girişim. Girişimin dikkat çeken ürünü ise FreeD isimli, farklı açılardaki kameralardan alınan görüntüleri gerçek zamanlı olarak birleştirip izleyiciyi olayın etrafında ‘dolaştırabilmesi’. Bu etkiyi sinemada özellikle Matrix filminden anımsayanlar olacaktır. Elbette Replay Technologies’in bu işi gerçek zamanlı olarak işleyebilmesi özel bir yazılıma ve donanıma bağlı.

Intel ve Replay Technologies arasındaki anlaşmanın rakamları açıklanmadı. Ancak 170 milyon dolar civarındaki bir rakam olduğu belirtiliyor.

Replay Technologies daha önce toplamda 27 milyon dolar civarında yatırım almıştı.