Blog

Instagram Twitter’dan daha fazla aylık aktif kullanıcıya sahip

Instagram, aylık 400 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu ve bu alanda en büyük 2. sosyal ağ olma unvanına erişti.

Sosyal ağ dendiğinde genellikle akla ilk gelen platformlar Facebook ve Twitter olur. Instagram, Pinterest gibi servisler onlara kıyasla daha ‘odaklı’ oldukları için genellikle daha ayrı bir alandaymış gibi değerlendirilir. Fakat bu platformlar son yıllarda öyle hızlı büyüyor ki artık yeni yıldız adayları onlar.

Facebook, 1 milyara yakın aylık aktif kullanıcı rakamıyla arayı bir hayli açmış durumda. İkinci sırada ise uzun zamandır Twitter vardı. Ancak son açıklanan rakamlara bakarsak Instagram artık ikinci sırayı ele geçirmiş durumda. Facebook bünyesindeki Instagram, aylık 400 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Bu rakam, Twitter’ın son açıkladığı aylık aktif 316 milyondan daha fazla. Dolayısıyla son açıklanan rakamlara göre Instagram, Twitter’ı geçmiş durumda. Bu yükseliş çok hızlı gerçekleşti. Yaklaşık 10 ay önce Instagram 300 milyon rakamını duyurmuştu. Ayrıca 200 milyondan 300 milyona yükseliş de yaklaşık olarak aynı sürede gerçekleşmişti. Her ne kadar Twitter’ın son rakamlarını bilmiyor olsak da bu yükseliş Twitter’ın biraz yavaşladığını gösteriyor.

Facebook_Instagram

Facebook ve Instagram CEO’ları Facebook merkezinin çatısında 400 milyon kullanıcıyı kutlarken

Instagram’ın ardından Snapchat ve LinkedIn de kayda değer bir yükseliş hızıyla geliyor. Özellikle Snapchat’in çok hızlı yükseldiği ve 300 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı tahmin ediliyor. Resmi olarak son açıklanan rakam 200 milyon’du.

Günlük 80 milyon fotoğrafın paylaşıldığı Instagram, büyümesini Amerika dışındaki bölgelere borçlu. Kullanıcıların %75’i Amerika dışında yaşarken büyümeyi sağlayan bölgeler özellikle Avrupa ve Asya olmuş.