Blog

Instagram reklamları Türkiye’ye de geliyor

Instagram bu ayın başından itibaren reklam gösterimlerine başlayacağını duyurmuştu. Şimdi ise Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 30 ülkeye daha yayılıyorlar.

Instagram’ın 1 milyar dolara Facebook’a satılmasının ardından istikrarlı yükselişi sürmüştü. Şimdi ise para kazanma zamanı geliyor. Instagram, uzun zamandır beklenen reklamların eylül ayından itibaren gösterime gireceğini duyurdu ve ilk örnekler ABD gibi öncelikli pazarda kullanıcıların karşısına çıkmaya başladı. Bugün yapılan açıklamaya göre 30 Eylül’den itibaren Instagram reklamları Türkiye’de de kullanıcılarla buluşacak. Türkiye ile birlikte 30 yeni ülke reklamlara 30 Eylül’de kavuşacak.

Instagram reklamları elbette öncelikli olarak sabit görseller olarak karşımıza çıkacak. Instagram’a yeni eklenen geniş oranlı görseller de bunlara dahil. İkincil olarak ise süresi 30 saniyeye kadar uzatılabilen videolar geliyor. Ayrıca Facebook ve Instagram’da paralel reklam kampanyaları yapmak da mümkün olacak.

Instagram fiyatlar konusunda bir açıklama yapmadı fakat ilk deneyimler gösteriyor ki fiyatlar Facebook’un üzerinde. Etkileşim bazlı reklamlarda farkın %90’a kadar çıkabildiği söyleniyor. Yine de Twitter kadar yüksek fiyatlara sahip olmayacağı kesin.

Instagram reklamlarına şimdiden Türkiye’den büyük şirketlerin ilgi gösterdiği PR şirketi tarafından duyuruldu. Yani yakında Instagram’da karşısınıza birçok reklam çıkarsa şaşırmayın.