Blog

Instagram CEO’su Platformdaki Tüm Reklamları Tek Tek Kontrol Ediyormuş

Instagram CEO’su Kevin Systrom, Instagram’da yayınlanan tüm reklamları tek tek kontrol ettiğini söyledi.

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı olan bir servisin CEO’su olduğunuzu düşünün. Platformda yayınlanan tüm reklamları tek tek kontrol eder miydiniz? Muhtemelen etmezdiniz çünkü bir sürü reklam alıyor olurdunuz ve bunları kontrol etmek için büyük bir ekibiniz olurdu. Dolayısıyla Instagram CEO’sunun ”Tüm reklamları ben kontrol ediyorum” sözü ilk bakışta biraz garip gelebilir.

Fortune dergisine bir röportaj veren Systrom, Instagram’da yayınlanan her reklamı tek tek kontrol ettiğini gerekirse reklamverenlerden değişiklik istediğini söylemiş. Systrom’un buna vakit bulabilmesinin sebebi Instagram’ın henüz çok reklam almıyor olması. Kasım ayında reklam almaya başlayan Instagram, bu konuda hızlı hareket etmeye niyetli değil. Sadece büyük şirketlerin, uygun kampanyalarına yer veriyorlar. Örneğin ilk etapta sadece 10 adet reklam kampanyasını kabul ederek başlamışlardı. Dolayısıyla 10 reklamı kontrol etmek çok da zor değil. Kevin Systrom, reklamlar konusunda şimdiye kadar çok az değişiklik istediğini ve bu değişikliklerin reklamverenleri memnun ettiğini söylüyor.

Kevin Systrom’un yavaş ilerleme ve kontrol arzusu aslında yakın zamanda yaşanan bir tecrübeye dayanıyor. Hatırlarsanız Instagram, Facebook satın alması sonrası kullanım sözleşmesinde bazı değişikliklere imza atmıştı. Fakat kullanıcılara onay almaksızın reklam gösterimini de içeren bu değişiklikler büyük tepki çekmiş, bazı kullanıcılar Instagram hesaplarını silmişti.

Kullanıcı sayısının azalmaya başlaması o dönemde Systrom’u çok endişelendirmiş ve Facebook’u bu konuda geri adım atmak konusunda ikna etmeye çalışmış. Sonunda Sheryl Sandberg ile bu konuda uzlaştıklarında Instagram, değişikliklerden vazgeçtiğini duyurmuştu. Kullanıcı sayılarının azalması bu hamlenin ardından durmuş. Dolayısıyla Instagram, reklam konusunda agresif olup kullanıcıları kaçırmaktan çok çekiniyor.

Yine de Instagram, sitede geçirilen süre bakımından en başarılı platformlardan biri de gelecekte reklam konusunda çok başarılı olması bekleniyor.