Blog

İnovasyon Yapmıyorsanız Uygulamanız Gereken 5 Adım

 

Şirketinizin performansını kısa vadede inovasyondan çok daha hızlı arttıracak 5 adımı aşağıda bulabilirsiniz:

1.       Çalışanlarınıza yatırım yapın:

Mutlu çalışanlarınızın olması tahmin edebileceğinizden çok daha önemlidir. Enthusiastic Employee kitabının yazarlarından David Sirota, yaptığı araştırmada yüksek moralle çalışan şirketlerin ortalama ya da düşük moralle çalışan şirketlere oranla %20 daha verimli olduğu gerçeğini vurgulamaktadır.

2.       Verimliliği Cesaretlendirin:

Hiçbir zaman şirketin alt kademelerinde verimliliği cesaretlendirmenin toplamda şirketin verimliliğini ne kadar etkileyeceğini küçümsemeyin.

3.       Müşteri hizmetleri birimine daha çok önem verin:

Yapılan araştırmalar müşteri memnuniyeti ve şirket hisse değer arasında net bir pozitif korelasyon olduğunu göstermektedir. Bir üniversitenin 2008’de yaptığı araştırmada Amerikan Müşteri Memnuniyeti İndeksi’nde yüksek başarı gösteren şirketlerin piyasa değeri açısından diğerlerine göre çok daha hızlı büyüme gösterdiği görülmüştür.

4.       Kendinizi daha iyi pazarlayın:

Bir kurşun kalem şirketi olan Dixon Ticonderoga 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kalemlerini çok da fazla değiştirmedi. Buna rağmen, 218 yıllık bu şirket, 2012’de satışlarını 18% artırdı. Bunun tek nedeni halkla ilişkiler biriminin medyada çok yankı uyandıran çalışmalarıdır.

5.       Tersine inovasyon yapın:

Bazı noktalarda müşteriler ürününüzü kullanmakta zorlanabilirler ve bu müşterilerinizi kullanımı daha kolay rakip ürünlere kaptırabilirsiniz. Buna en güzel örnek: kişisel muhasebe açısından Mint.com; oyun konsolu açısından Wii gösterilebilir.

 

Kaynak:

 Things To Do Instead of Innovating