Blog

İlk Rift başlığını Oculus’un kurucusu teslim etti

Oculus’un kurucu CEO’su Palmer Luckey, uzun süredir beklenen ve birkaç gün sonra ilk ön siparişleri sahiplerine ulaştırılacak olan ilk Rift başlığını bizzat kendisi teslim etti.

Rift’in final sürümünü Luckey’den alan ilk kişi Alaska’da yaşayan ve ön siparişini ocak ayında veren Ross Martin oldu.

Luckey, Rift üzerinde çok uzun yıllardır çalıştığını ve ilk cihazı teslim etme tatminini bizzat yaşamak istediğini söyledi.

Ocak ayında ön sipariş veren müşteriler bugün, yani 28 Mart tarihinde Rift başlıklarını teslim almaya başlayacaklar.

Bundan önce teslim edilen Rift sürümleri yalnızca geliştiriciler içindi ve amacı onları Rift’in yazılım ve donanımına aşina olmasıın sağlamaktı. Başlığın müşteri sürümü ise geliştirilmiş lenslere ve sanal gerçeklik deneyimini iyileştiren daha gelişmiş bir donanıma sahip.

Personally delivering the first Rift to Alaska!

Palmer Freeman Luckey tarafından gönderildi 26 Mart 2016 Cumartesi

Luckey 2009 yılından beri Rift üzerinde çalıştığını ve alelade bir kişinin bu zevki kendisinden çalmasına izin veremeyeceğini söyledi; “O zevk bana ait.” 2014 martında Oculus’u 2 milyar dolar karşılığında Facebook’a satmayı kabul eden Luckey, ilk Rift teslimatını kaydettiği videoyu da Facebook profilinden paylaştı.

İlk Rift’in sahibi olan Martin, başlığın bizzat Luckey tarafından teslim edileceğini bilmediğini, teslimatın Cumartesi günü yapılacağına dair bir e-posta aldığını fakat bunun herkese gönderildiğini düşündüğünü söyledi. Büyük sürprizi öğrenmek için ise kapıya bakması gerekti.

Polygon’a açıklama yapan Luckey, teslimatla ilgili tek pişmanlığının kış ayında Alaska’ya terlikle gitmek olduğunu da ekledi.

Oculus Rift raflara çıkan ilk müşteri odaklı sanal gerçeklik başlığı. En büyük rakiplerinden HTC Vive nisan, Sony’nin PlayStation VR’ı ise ekim ayında ön sipariş verenlere ulaştırılacak.