Blog

İlk girişimini hayata geçirenlerin karşılacağı 5 durum

Girişimcilik konusunda adımlar atmak için hiçbir zaman geç kalınmış sayılmazsınız. Her girişimin hikayesi farklı olsa da herkesin yaşadığı bazı durumlar var ki bunlar ne yaşa, ne ülkeye göre değişiyor. Eğer bunlar atlatmaya hazırsanız, girişimcilik konusunda ilk adımı atmaktan çekinmeyin.

Günümüzde girişimciliğe olan bakış açısı değişmeye başlamış olsa da halen bu konuda gidilecek yolumuz var. Girişimcilik konusunda ilk adımı attıktan sonra başınıza gelenler size özgü, ailenizden, çevrenizden kaynaklanan durumlar gibi gelse de bunlar aslında herkesin başına gelen durumlar. Üstelik sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de aynı şeyler yaşanıyor. Dolayısıyla şikayet etmek yerine çalışmalı ve başarıyla kendinizi kanıtlamasınız.

– Düşündüğünüzden daha zor olacak

Maaşlı işinizi bırakmak, çok düşük bir maddi geliri en azından bir süreliğine kabullenmek, belki defalarca geri çevirilmek, sigorta ve emeklilik gibi güvenceleri bir süreliğine bir kenara bırakmak… Tüm bunlar başınıza gelebilecek şeyler ve bunun yanında her an başarısız olmanın endişesi aklınızın bir köşesinde olur. Dolayısıyla çabuk pes etmemeyi öğrenmelisiniz. Belki 2-3 yıl boyunca bu zorluklara göğüs germelisiniz. Ancak şunu da hiçbir zaman unutmayan, bu yollardan geçip başaran binlerce girişimci var.

– Çevrenizdeki insanlar sizi anlamayabilir

Eğer bir uygulama, bir oyun geliştirdiyseniz çevrenizdekilerden geri bildirim almanız mantıklı olabilir. Ancak başlarda girişim fikriniz ile ilgili görüşlerini sorarsanız size umut kırıcı şeyler söylemeleri muhtemeldir. Bu sebeple fikirlerinizi sürekli değiştirmek, umudunuzu kaybetmek yerine fikrinize, gördüğünüz fırsata odaklanın ve girişiminizi inşa etmeye odaklanın. Başarı geldiği zaman size destek olmaya başlayacaklardır.

– Bazen kapatıp gitmek bir seçenek değildir

Elbette her girişim başarılı olamaz. Herkes girişimci olmak için de yaratılmamıştır. Ancak bazen dibi gördüğünüz anlar yukarı zıplamak için en doğru andır. Yatırdığınız para, harcadığınız zaman sizi pes etmek yerine bir yolunu bulmaya yönlendirir. Birçok başarılı girişimci hayatında böyle dönemler atlatmıştır. Dolayısıyla çözüm sizin içinizde saklı.

– İnişler ve çıkışlar olacak

Bir şirkette maaşlı çalışan olmanın riski daha azdır. Kendi girişimiz için çalışmak ise bazen çok heyecan verici, bazen de çok zordur. Çok enerjik, çok heyecanlı, çok güçlü hissettiğiniz dönemler olabileceği gibi tükenmiş, kendinizi bir anca önce yatağa atmak istediğiniz anlar da olacaktır. Bunun doğal olduğunu unutmayın. Çalışmaya devam ederseniz güzel günler geri gelecektir.

– Girişiminiz size özgürlük verecek, bunu iyi kullanın

Kendi girişimizi hayata geçirmenzi size bir özgürlük, bir rahatlık kazandıracaktır. Bu başarı ve maddi getirilerinin yanındaki en değerli getirilerden biridir. Çünkü hayatta sahip olduğumuz en değerli şeylerden biri zaman. Bu zamanı başlarda çok çalışmak, ürünü ortaya çıkartmak için kullanabilirsiniz. Ancak bir kez o eşiği aştıktan sonra mesai ve sosyal zaman ayrımını çok iyi yapmanız lazım. Özgürlüğünüzü iyi kullanın, onun tadına varın ama işinizden de çok uzaklaşmayın.