Blog

İlk çalışanlarınızı işe alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Ülkemiz özellikle iş memnuniyeti konusunda listelerin son sıralarında yer alıyor. Bu durum ofis ortamında verimliliği de ciddi biçimde düşürüyor. Elbette her şirketin verimliliği en üst düzeyde tutması şart. Ancak söz konusu yeni bir girişim olduğunda en ufak bir verimsizlik büyük bir kayıp demek. Dolayısıyla ”sineğin yağını çıkartmak” şart. Peki mutlu ve verimliliğin yüksek olduğu bir ofis ortamı için işe alım yaparken nelere dikkat etmeniz gerekli?

  • Hayalperestler değil, işkolikler bulun

Elbette çalışanların vizyonu, iyi fikirlere sahip olması önemlidir. Ancak tüm gün gökyüzüne bakıp yeni şeyler hayal eden kişiler ekibinizi büyütürken asıl ihtiyacınız olan kişiler değil. Size ofise mesai öldürmek için gelmeyecek, her ekstra işe bir işkence gözüyle bakmayacak, sorumluluk sahibi çalışanlar lazım. Bu sebeple seçiminizi yaparken buna özen göstermelisiniz.

  • Daha önce birlikte çalıştığınız ya da tanıdığınız kişilere öncelik verin

İş görüşmelerinde ne kadar mülakat yaparsanız yapın bir kişiyi bir günde tanımak çok zordur. Dolayısıyla daha önce aynı iş ortamında çalıştığınız ya da tanıdığınız, işine güvendiğiniz kişilerle çalışmak çok da kestirme olacaktır. Tabi ki bu kişilerin yakın arkadaşınız ya da ailenizden olmaması gerekiyor.

  • Girişim ruhunu anlayan çalışanları bulun

Yüksek katlı plaza ofisleri, şirket arabaları, yemek kartları, primler. Bir çalışan işe girerken bunları hayal ediyor olabilir. Ancak girişimlerde bunları görmek pek mümkün değil. Girişimcilik her zaman inişleri ve çıkışları olan süreç ve bu süreçte tüm ekip daha dikkatli ve sabırlı olmak zorunda. Eğer yeni çalışanlarınız ‘lüks’ arıyorsa, burada aradıkları ortamı bulamayacaklarını söylemelisiniz. Sizinle uzun bir yolculuğula çıkmaya hazır olmalılar. Bir risk alacaklarını bilmeli ve buna hazır olmalılar. Elbette işin sonunda başarıyla beraber mükafatları olacağını görmeliler.

  • Birlikte bir şeyler içip, yürüyüşe çıkabileceğiniz kişileri seçin

Girişimciliğin stresli ve riskli bir iş olduğunu dile getirdik. Sizin gibi çalışanlarınızda benzer şeyler hissedecekler. Dolayısıyla bir devlet dairesi gibi sabah 9 – akşam 6 düzeni bir süre sonra onları çok bunaltabilir. Dolayısıyla siz girişim ortamının farkını da göstermelisiniz. Birlikte yürüyüşlere çıkmalı, ekip halinde bir şeyler içmeye gidip motivasyonu yüksek tutabilirsiniz. Dolayısıyla çalışanlarınızın da sosyal olmasında fayda var. Ekiple vakit geçirmekten keyif almalılar.