Blog

İki minik tavsiye

Bu yazıyı Etohum Girişimcilerinden Studio Offices kurucusu Sadık Kocabaşa yazmıştır.

İşimiz gereği ( 1-5 kişilik firmalara, özellikle yeni girişimcilere ofis kiralıyoruz) Neredeyse her hafta yeni bir girişim fikri ile karşılaşıyoruz. İşini kurmaya karar vermiş, bir ofis veya sanal ofis ihtiyacı olan girişimciler geliyor ve ilk ofislerini bizden kiralıyorlar. 4 yıldır bu işi yaptığımız için de birçok girişimci profili ile karşılaştık. Genelde iki durumda bizimle kira sözleşmelerini sonlandırırlar. Ya firmaları büyük 7-10 kişi ve üzeri olur, hazır ofise sığamazlar, ya da malesef bir süre sonra olmadı, yapamadık derler ve kurumsal hayata geri dönüş yaparlar.

Girişimcilere iki minik tavsiye: İsim ve detay vermeden gözlemlerimize dayanarak girişimcilere iki minik tavsiyede bulunalım:

Küçük başla:
Bazı girişimciler gelir ve bana 1 kişilik bir ofis lazım, en makul fiyatlı olsun derler. Standart mobilya kullanırlar. İnternet hızlı olsun yeter derler. En küçük ve düşük maliyetli ofisi tutarlar. Pazarlık esnasında büyüyünce başka ofise geçme opsiyonu isterler ve mümkünse tamam deriz. İlk 2 ay tek başına iş yaparlar, tabi telefonlarına biz bakarız. Sonra ilk personellerini alırlar, 2 kişilik odaya geçerler, 3. kişiyi aldıklarında 2 kişilik odada sıkışarak devam ederler. Sonra adım adım büyürler. Ne zaman 7 kişi üzerine geçerlerse kendi ofislerine geçerler.

Tam tersi başka profiller de oluyor. Girişimci geliyor. Genelde yatırımcısı var. Bu yatırımcı baba, dayı veya eski madenci olabilir. Bize 4 kişilik ofis lazım, şu anda 2 kişiyiz ama büyüyeceğiz diyorlar. Deniz manzaralı ofisimizi tutuyorlar. Lafı uzatmayalım 3 ay sonra kapatıyorlar. Bunlar genel geçer kurallar değildir. Gözlemlerimizdir.

Eski patronunuz veya sektör arkadaşlarınızla iyi geçinin:
Yakın zamanda 3 yazılımcı bizden ofis tuttular. Gece gündüz çalışıyorlar. Hızla ürün çıkarmak istiyorlar. 3 yazılımcı da aynı yerde çalışıyorlarmış ve beraber ayrılmışlar. Sözleşmelerinde benzer sektörde çalışmayacakları da varmış. 3 ay kadar bizde kaldıktan sonra bir gün, avukatlar ve polisler arama izinleriyle beraber geldi. 3 yazılımcının bilgisayarlarına el koydular, hard disklerini söktüler. Sebebi tabi tam bilmiyoruz ama önceki patronları yollarına taş koyuyormuş. Bilgi çalmış olma ihtimaline karşı arattırıyormuş. Tabi bu sıradışı bir örnek ama genel olarak görüyoruz. Bazen eski patron yeni iş kuran girişimciye takıyor ve onun fiyatlarını kırıyor, yaşatmamaya çalışıyor. Genel olarak iyi ayrılmak girişimci için çok önemli, ne zaman yolların tekrar kesişeceği hiç belli olmaz.