Blog

IKEA’nın kurucusu 90 yaşına bastı: İşte onun başarıya giden hikayesi

IKEA tüm dünyada tanınan çok güçlü bir marka olsa da arkasında güçlü bir holding ya da şirketler birliği yok. Öyle ki şimdiye kadar ne bir hisse satmış, ne de yatırım almış. Hepsi bugün 90 yaşına basan Ingvar Kamprad’ın vizyonu sayesinde.

1926 yılında İsveç’te doğan Ingvar Kamprad, çocukluk yaşlarından itibaren satış ve pazarlamayla yakından ilgiliymiş. 10 yaşında komşuların evlerinin arasında bisikletiyle dolaşıp hediyelik eşyalar satmaya başlayan Kamprad, daha sonra bir dönem Nazi Gençliği hareketine dahil olmuş ancak savaşın ön cephelerine hiç dahil olmamış. Savaş sonrasında da bunu ‘en büyük hatası’ olarak tanımlamış ve ilerleyen yıllarda bir şirket içi mektup yayımlayarak çalışanlarından af dilemiş.

ingvar_kamprad

Ingvar Kamprad’ın IKEA hikayesi ise 17 yaşında başlamış. Okulu iyi bir dereceyle bitirdiği için babasından hediye yerine bir miktar nakit isteyen Kamprand, böylece 1943 yılında ilk IKEA dükkanını açmış. IKEA ismi Ingvar Kamprad’ın baş harfleriyle doğduğu ve yaşadığı yerler olan Elmtaryd ve Agunnaryd’ın baş harflerinin birleşiminden ortaya çıkmış.

IKEA, şimdilerde 30 milyar dolarlık bir mobilya satıcısı olsa da ilk 5 yılında hiç mobilya satmamış. İlk konsept fotoğraf çerçevesi ve şamdan gibi küçük ve dekoratif ev eşyaları satmak üzerineymiş.

1956 yılında ise IKEA’nın kaderini değiştiren bir gelişme yaşanmış; Ingvar Kamprad, taşıma ve depolama maliyetlerini düşürmek için demonte halde, yatay kutulardaki mobilyaları satışa sunmuş. Böylece IKEA, özel tasarım mobilyaları düşük maliyetlerle dünyanın her yerine satabilme konusunda ilk adımını atmış.

ikea-ingvar-kamprad

Ingvard Kamprad, IKEA için yatırım almayı ya da halka açılmayı hiçbir zaman opsiyon olarak görmemiş. Bunun yerine büyüme stratejilerine odaklanmayı tercih etmiş ve bu konuda da oldukça başarılı olmuş. Şimdililerde 35 milyar dolar civarındaki servetiyle Avrupa’nın en zengin adamı olan Kamprad, 1973’te yükselen vergi oranları sebebiyle kendi ülkesi İsveç’i protesto etmek için şirket merkezini Danimarka’ya taşınmış. Kendisi de 2013 yılına kadar İsviçre’de yaşamıştı.

Tasarruf mantığı sadece şirketi için de geçerli değil. En ‘cimri’ zenginler arasında gösterilen 90 yaşındaki Ingvard Kamprad’ın uçakta ekonomi bölümünde uçmayı tercih ettiği, halen 20 yıllık bir Volvo otomobil kullandığı söylenir. Ancak bazıları da bu durumun onun ‘imaj çalışması’ olduğunu düşünüyor.

IKEA_ASYA

73 yıllık IKEA bugün dünyanın 47 ülkesinde 375 mağazaya sahip. Mobilya satışlarının haricinde IKEA’nın yıllık 1.7 milyar dolar ciroya sahip bir gıda işi de bulunuyor.

IKEA’yı şimdilerde Ingvard Kamprad’ın oğullarından biri yönetmeye devam ediyor. 90 yaşına basan girişimci ise halen danışman olarak yönetim kurulunda bulunuyor.

IKEA’nın stratejisi ve felsefesi konusunda yazılmış iki önemli kitap bulunuyor. İlki bizzat Ingvard Kamprad’ın hazırladığı “A Testament of a Furniture Dealer” ve diğeri ise yine IKEA tarafından desteklenmiş olan ”Leading by Design: The IKEA Story”.

ingvar_quote