Blog

IKEA yeni uygulamasıyla sanal gerçekliğe adım attı

Dünyanın en popüler mobilya markalarından IKEA, HTC Vive başlığının gönderimine başlandığı bugün IKEA VR Experience isimli sanal gerçeklik uygulamasını indirilmeye sundu.

Uygulama Epic Games tarafından Unreal Engine 4 oyun motoru kullanılarak geliştirildi ve Vive kullanıcılarını gerçek bir IKEA mutfağına sokuyor.

Açık test sürecindeki uygulama, kullanıcılara üç farklı mutfağı gönüllerince kişiselleştirme olanağı sağlıyor. Ayrıca mutfakları yetişkin ve çocuk bakış açısı ile deneyimleme şansı da sunuyor. IKEA halihazırda müşterilerine evlerine en uygun eşyaları bulmak içib 3B planlama araçları sunuyor. IKEA VR Experience için henüz bu araçlar kadar işlevsel denemez.

Ikea VR Experience

Firmanın sanal gerçekliğe ilk adımı niteliğindeki uygulama ile IKEA aldığı geri dönüşler doğrultusunda sıradaki adımını kararlaştırmayı umuyor. IKEA genel müdürü Jesper Brodin ise “Sanal gerçeklik hızla gelişiyor ve önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde insanların yaşamında yer sahibi olacak. Bu teknolojinin müşterilerimizin geleceğinde büyük rol oynayacağını görüyoruz. Bir gün müşterilere satın almadan eşyaları deneme olanağı sunabilir.”

IKEA VR Experience, HTC Vive için ücretsiz olarak Steam’den indirilebiliyor. Ağustosta sona erecek test süreci boyunca uygulama sürekli olarak güncellenecek.