Blog

Ikea, Instagram’ı Katalog Haline Getirdi

Resme mobilden tıklarsanız nasıl çalıştığını deneyimleyebilirsiniz.

Ikea, Instagram’ı kullanmanın yeni bir yolunu bulmuş.

Ikea için mağaza ve katalog deneyimi oldukça önemli. Hem devasa mağazalarında hem de büyük özenle hazırlanan kataloglarında ürünleri yaşam ortamında sergilemeye büyük özen gösteren Ikea, Instagram’da da aynı deneyimi sunmak istemiş. Ancak Instagram’ın sunduğu imkanlar öyle sınırlı de web sitenize link bile veremiyorsunuz.

Ikea ve Rus reklam ajansı Instict tarafından hayata geçirilen fikir biraz karmaşık. Bit fotoğraftaki her ürünü kullanıcılara tanıtmayı hedefleyen proje, her ürün için bir Instagram açılmasıyla başlamış. Ardından lifestyle fotoğraflarda yer alan ürünlerin ürünlerin Instagram hesapları tek tek tag’lenmiş. Böylece kullanıcı fotoğrafta gördüğü tüm ürünlerle ilgili daha fazla içeriğe ulaşabiliyor. Her ürünün sayfasında farklı kullanım amaçları için ve farklı açılardan çekilmiş görseller var.

Ayrıca kullanıcılar da kullandıkları ürünlerin fotoğraflarını çekip onları Instagram üzerinde tag’leyerek etkileşime giriyor.

Elbette Ikea’nın tüm ürünleri için bunu yapmak oldukça zor olurdu. Bu sebeple şimdilik Ikea PS 2014 koleksiyonu için bu fikir hayata geçirilmiş.

IKEA PS: Instagram Website from Instinct on Vimeo.