Blog

IBM Watson çeviri yeteneklerini herkese açıyor

IBM’in yapay zeka platformu Watson şimdiye kadar işlem gücü ve kazandığı yarışmalarla gündeme gelmişti. Ancak IBM, Watson’ı sürekli geliştirmeye devam ediyor ve şimdi gerçekten faydalı işler ortaya koyma zamanı.

IBM bugün yaptığı duyuruyla Watson Development Platform’un bir parçası olan 3 hizmeti genel kullanıma açacağını duyurdu. Bu 3 hizmet de dil üzerine: dil çevirme, konuşmadan yazıya (Speech to text) ve yazıdan konuşmaya (Text to speech).

Geliştiriciler bugünden itibaren IBM Bluemix bulut platformu üzerinden bu hizmeti kendi projelerine dahil edebilecek. Bazı özelliklerde simdilik Türkçe dil desteği sunulmaması üzücü olsa da girişimciler için faydalı olabilir.

Örneğin dil çeviri hizmeti 62 dilde standart çeviriyi desteklerken İspanyolca, Portekizce, Çince, Korece’den dillerden İngilizce’ye patent çevirisi yapabiliyor. Yine aynı şekilde İngilizce’den Fransızca, İspanyolca, Portekizce ve Arapça’ya haber çevirisi yapabiliyor. Bu çeviriler için özel terim ve kelimeleri için ayrı dil kütüphaneleri kullanılıyor.

Bulut tabanlı olarak çalıştıkları için bu hizmetleri mobil, web, giyilebilir ya da nesnelerin interneti projelerine entegre etmek mümkün. Ayrıca IBM’in dil hizmetlerinin haricinde birçok Watson hizmeti daha mevcut.

Tüm hizmetleri denemenin ücretsiz olduğu açıklandı. Hizmeti kapsamlı şekilde entegre etmek isteyen projeler için de belirli bir ücretlendirme mevcut.

Detaylı bilgi almak isteyenler IBM’in duyuru sayfasına göz atabilir.